fot. DWOT

Łódzkie: kolejni ochotnicy WOT złożyli przysięgę wojskową w Kutnie

Kolejni ochotnicy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w sobotę przysięgę wojskową. Ci żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) zasilili formowany 92. batalion lekkiej piechoty w Kutnie. Obecnie 9. ŁBOT liczy ponad tysiąc żołnierzy.

Złożenie przysięgi na sztandar 25. Brygady Kawalerii Powietrznej odbyło się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Była to w historii 9. ŁBOT pierwsza taka uroczystość zorganizowana poza jednostką wojskową. W szeregi formowanego obecnie 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie wstąpili ochotnicy, którzy zgłosili się do służby w ramach projektu „Ferie z WOT”.

„Żołnierze, przysięga wojskowa to wyjątkowe wydarzenie, które na zawsze zapada w pamięci i zmienia perspektywę, bowiem od dziś stajecie się żołnierzami-obywatelami. Ten akt ślubowania to wyraz waszego patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu polskiego. Jako dowódca jestem z was dumny i gratuluję wam wytrwałości, i zaangażowania w trakcie szkolenia oraz osiągniętych wyników. Dziękuję za wasz trud i poświęcenie” – mówił dowódca łódzkiej brygady płk Paweł Wiktorowicz.

W odczytanym w trakcie uroczystości liście szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowanym do składających przysięgę, minister zwrócił m.in. uwagę, że siły WOT rozwinęły się znacząco od czasów pierwszej przysięgi w 2017 roku. Podkreślił, że żołnierze brali udział w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz poszukiwaniu osób zaginionych, co – jak zaznaczył szef MON – jest wyrazem zasadności powołania nowego rodzaju sił zbrojnych.

„Składając przysięgę dołączacie do formacji, której mottem jest: zawsze gotowi, zawsze blisko. Deklarujcie gotowość do stanięcia w każdej chwili w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli w waszej najbliższej okolicy. Jestem pewien, że gdy nadejdzie potrzeba wywiążecie się z przyjętego dziś na siebie zobowiązania i bez wahania ruszycie z pomocą” – napisał Mariusz Błaszczak.

Rekruci przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe, m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Jak wskazał oficer prasowy łódzkiej brygady mjr Arkadiusz Rubajczyk, większość chętnych to uczniowie klas maturalnych, a także studenci, urzędnicy, fizjoterapeuta, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w firmach i urzędach, piłkarze ligowi, przedsiębiorcy, a nawet trener polskiej reprezentacji w kick boxingu.

„Kandydatów łączy zainteresowanie wojskiem, chęć podniesienia kwalifikacji, sprawdzenie swoich możliwości i realizacja marzeń, a przede wszystkim patriotyzm” – zaznaczył.

Po złożeniu przysięgi „terytorialsi” będą szkolić się przez trzy lata raz w miesiącu przez dwa dni i dodatkowo w każdym roku na dwutygodniowych ćwiczeniach na poligonie. W tym czasie będą zdobywać wiedzę i umiejętności m. in. z taktyki, posługiwania się bronią, pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania i zwalczania klęsk żywiołowych.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa. Była też możliwość porozmawiania o służbie w WOT oraz skosztowania tradycyjnej żołnierskiej grochówki.

Formowana od stycznia 2018 roku 9. ŁBOT im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyc” działa w województwie łódzkim. W strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty – w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy. Jako pierwszy został uformowany batalion w Zgierzu. Teraz nowi żołnierze zasilają szeregi 92. batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. W szeregach 9. ŁBOT służy ponad tysiąc żołnierzy, a w całej Polsce – ponad 24 tysiące.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma sięgnąć 53 tys. żołnierzy. Ich głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl