fot. flickr.com

Licealiści napiszą dziś maturę z języka polskiego

Rozpoczynają się matury. Absolwenci liceów i techników przystąpią dziś do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Maturzyści muszą napisać – także na poziomie podstawowym – egzamin z matematyki i wybranego przez siebie języka obcego. Język polski i obcy zdają również w formie egzaminu ustnego.

To pierwszy tak ważny egzamin dla młodego człowieka. Co więcej, punkty, które uzyskają, otworzą drogę na wymarzone studia. Wielu maturzystów odczuwa w tym czasie stres.

Dr Urszula Dudziak, psycholog, radzi żeby podejść do egzaminu ze świadomością, że przygotowania do niego trwały przez trzy lata. Ekspert przypomina też, jak ważny jest odpoczynek w tym czasie.

– Jest potrzeba wiary w siebie – że jeżeli się pracowało przez te poprzednie lata, to ten rezultat będzie pozytywny. Jasne, że powtarzanie jest potrzebne – „powtarzanie jest matką studiów” – ale potrzebny jest też relaks – chwila odpoczynku, może właśnie popatrzenia na zieleń otaczającej przyrody, posłuchania śpiewu ptaków, jakieś spacery dla dotlenienia mózgu – radzi psycholog.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 22 maja; Część ustna zakończy się 7 dni później. Abiturient, aby uzyskać maturę będzie musiał zdobyć minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Tym, którym się nie uda pozostaje jeszcze sesja poprawkowa.

RIRM

drukuj