fot. Monika Bilska

Lewica pod przykrywką rzekomych nadużyć finansowych chce zniszczyć Radio Maryja

Nie ustają ataki na Fundację „Lux Veritatis” i Dyrektora Radia Maryja o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR. Lewica przekonuje, że Fundacja nielegalnie otrzymuje środki publiczne i zapowiada kontrolę poselską ws. finansowania jej projektów.

Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe od początku istnienia atakowane są przez środowiska lewicowo-liberalne. Teraz Lewica kieruje wobec Dyrektora Radia Maryja o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR absurdalne zarzuty kradzieży i defraudacji publicznych pieniędzy. Posłowie Lewicy chcą przeprowadzić w tej sprawie kontrolę poselską.

– Widać, że to jest kradzież publicznych pieniędzy na rzecz jednego redemptorysty, bo to jest jego prywatna fundacja. (…) W fundacjach i w różnych instytucjach, za które odpowiada ojciec Rydzyk, mamy do czynienia z nieuczciwym zarządzaniem kasą – powiedział Krzysztof Gawkowski, szef klubu Lewicy.

Fundacja „Lux Veritatis” otrzymując środki musi spełniać takie same kryteria, jak inne podmioty, które się o nie starają – podkreśla minister edukacji prof. Przemysław Czarnek.

– Wszystkie środki publiczne, które dostają dzieła stworzone przy Radiu Maryja, choćby Park Pamięci w Toruniu, to są środki, które są absolutnie zgodne z prawem – zapewnił minister edukacji.   

Jak zaznacza wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski, Lewica pod przykrywką rzekomych nadużyć finansowych chce zniszczyć Radio Maryja i inne dzieła.

– Które robią wspaniałą pracę na rzecz społeczeństwa, a która im się nie podoba, bo jest nie w smak ich ideologii – podkreślił Marcin Romanowski.

Atak to część szerszego zjawiska, podkreśla prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, dr Bogusław Rogalski.

– Wpisuje się w międzynarodowy atak skrajnej lewicy finansowanej m.in. ze środków Sorosa, choćby fundacja Watchdog, która atakuje wszystkie dzieła związane z Fundacją „Lux Veritatis” – wskazał dr Bogusław Rogalski.

Stowarzyszenie Watchdog Polska w procesie sądowym zarzuca Fundacji nieudzielenie informacji publicznej, choć ta wskazała, jakie środki, od kogo i na jakie projekty trafiły [czytaj więcej] – mówi dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, Lidia Kochanowicz-Mańk. Fundacja przestrzega wszystkich przepisów prawa.

– Jest poddawana od początku takim samym kontrolom, jak każda fundacja w Polsce i każdy inny podmiot gospodarczy, mamy takie same kontrole skarbowe – poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Sprawozdania finansowe Fundacji dostępne są na stronie Krajowego Rejestru Sądowego. Watchdog chce nie tylko zdestabilizować prace Fundacji, ale także uzyskać dane osób, zwykłych Polaków, którzy współtworzą Radio Maryja – zwraca uwagę przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II, Andrzej Jaworski.

– Wyciągnięcia danych wrażliwych, a my nie chcemy pozwolić na to, aby ktokolwiek dowiadywał się, kto wpłaca pieniądze na Radio Maryja i dlaczego to robi, obojętnie czy to jest osoba fizyczna, czy to jest osoba prawna – podkreślił Andrzej Jaworski.

Watchdog żąda kary więzienia m.in. dla o. dra Tadeusza Rydzyka CSsR. Jak mówi Lidia Kochanowicz Mańk – po blokowaniu miejsca dla TV Trwam na multipleksie, teraz podjęto próbę negatywnego wpływu na Rodzinę Radia Maryja.

– Żeby ludzie, którzy nas wspierają, mają do nas zaufanie, którzy się z nami utożsamiają – stracili do nas zaufanie. Jak to zrobić? Jedynym sposobem jest podważenie wiarygodności osób, które prowadzą te dzieła – oceniła Lidia Kochanowicz-Mańk.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zachęca do stanięcia w obronie Fundacji „Lux Veritatis” i wysyłania listów do najwyższych władz państwowych.

– Piszcie wszyscy do prezydenta. Podajcie do wiadomości premierowi, marszałek Sejmu w związku ze Stowarzyszeniem Watchdog, który jest finansowany spoza Polski, przez organizacje antyewangelizacyjne. Niech oni powiedzą, czy to jest zgodne z konstytucją – apelował Dyrektor Radia Maryja podczas XXX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Wzór listu można znaleźć [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj