fot. Środowiskowy Dom Samopomocy "Pogodni" Caritas Archidiecezji Białostockiej

Wsparcie dla środowiskowych domów samopomocy

Są niezbędną pomocą dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz wytchnieniem dla najbliższych. Mowa o środowiskowych domach samopomocy. W Polsce funkcjonuje 840 takich ośrodków dla 32 tysięcy podopiecznych. W tym roku na ich rozwój rząd przeznaczy 45 milionów złotych.

Środowiskowe domy samopomocy to dzienne placówki pomocy społecznej, w której oparcie mogą znaleźć osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną.

– Osoby niepełnosprawne często są porównywane do osób błądzących we mgle, próbujących przekroczyć niewidzialną linię. My jesteśmy po tej drugiej stronie i pomagamy im przejść, czyli chcemy pokazać innym, że to są tak samo osoby pełnoprawne, mogą korzystać z tego samego, co osoby pełnosprawne – podkreśliła Marzena Kakareko, zastępca kierownika  Środowiskowego Domu Samopomocy „Pogodni” w Białymstoku.

Zadaniem takiego ośrodka jest przede wszystkim zachęcanie podopiecznych do aktywnego trybu życia, uczenie ich samodzielności oraz funkcjonowania w społeczeństwie.

– Zadaniem środowiskowego domu jest uspołecznienie naszych podopiecznych, żeby mogli swobodnie wrócić na rynek pracy, żeby mogli funkcjonować w społeczeństwie, a także w miarę możliwości radzić sobie w środowisku domowym – wskazała Edyta Gryczuk, zastępca kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy CURATUS we Wrocławiu. Czytaj więcej o działalności placówki [tutaj] 

Placówki prowadzą zajęcia w różnych pracowniach.

– Mamy pracownię komputerową, pracownię artystyczną, plastyczną, teatralną, muzyczną, więc możliwości jest bardzo dużo – oceniła Agata Papierz, rzecznik Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Środowiskowe Domy Samopomocy to także wytchnienie dla najbliższych, którzy są przemęczeni długoletnią opieką nad osobą niepełnosprawną.  Dla pani Beaty  – mamy Darka, który od kilku lat korzysta z pomocy Środowiskowego Domu Pomocy,  takie miejsce to wielka pomoc.

– Jest bardzo zadowolony, dlatego że tutaj ma swoich przyjaciół. Zamknięty w czterech ścianach nigdy w życiu nie spotkałby się z innymi osobami, które mają takie same potrzeby jak on – mówiła Beata Piłka, mama podopiecznego ŚDS.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi nie zawsze mogły liczyć na skuteczną pomoc państwa w formie środowiskowych domów samopomocy. Jednak w ostatnich latach w Polsce to się zmieniło. Wzrosła liczba takich ośrodków, a także nakłady finansowe z budżetu państwa.

– Wiemy, że takich osób przybywa i te placówki są potrzebne, ta opieka musi być zapewniona, dzięki temu, że te zadania są zadaniami samorządu, ale my je finansujemy i dotujemy z budżetu państwa – ocenił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

W tym roku na rozwój środowiskowych domów samopomocy rząd przeznaczy 45 milionów złotych.

– Te środki, które przeznaczamy, to są środki z rezerwy celowej na funkcjonowanie środowiskowych domów samopomocy. Łącznie w budżetu państwa przeznaczamy na działalność środowiskowych domów samopomocy ponad 730 milionów złotych – mówił Stanisław Szwed.

Celem rządu jest wypełnianie białych plam w tych miejscach, gdzie tego typu placówki jeszcze nie powstały.

Więcej informacji środowiskowych domach pomocy społecznej można znaleźć [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl