fot. Monika Bilska

V zlot motocyklowy „Iskra dla Europy” w toruńskim sanktuarium

Już po raz piąty do toruńskiego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przybyli motocykliści, uczestniczący w V Zlocie „Iskra dla Europy”. Podczas Eucharystii miłośnicy jednośladów zawierzyli się Matce Najświętszej, dziękując za dotychczas otrzymane łaski i prosząc o dalsze błogosławieństwo.

„Nasze życie bez Pana Boga nie ma sensu” – wskazała Katarzyna Wróblewska, komandor Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, która z innymi miłośnikami jednośladów przybyła dziś do toruńskiego sanktuarium.

– Nasze ścieżki, nasz szlak do nieba musi być powiązany z planami Bożymi, tak chcemy, tak wybieramy, w związku z tym przyjeżdżamy tu zawierzyć się, oddać i ślubować wierność – powiedziała Katarzyna Wróblewska.

To już piąta pielgrzymka motocyklistów do sanktuarium w Toruniu.

– Przyjeżdżam się wyciszyć, spotkać z kolegami, pomodlić się o dalszą część pomyślności w sezonie motocyklowym, aż do jesieni – mówił uczestnik rajdu.

– Przyjazd do sanktuarium, tutaj do Torunia, już po raz piąty, jest związany z naszym Komandorem. Zawsze w okolicach jego urodzin tu przyjeżdżamy i dziękujemy za jego życie, za to, co nam podarował najpiękniejszego – przygodę motocyklową, historyczną, Kresy i dumę z bycia Polakiem – podkreśliła Katarzyna Wróblewska, komandor Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Mowa o inicjatorze Rajdu Katyńskiego – Wiktorze Węgrzynie.

– To była bardzo ważna postać. To była osoba, która wspólnie z ks. Peszkowskim, po rozmowie, doprowadziła do tego, że polscy motocykliści wyruszyli na Wschód. Ruszyli na Kresy szukać śladów, zachowywać te ślady, spotykać się z Polakami – przypomniał uczestnik.

Centralnym punktem dzisiejszego spotkania była uroczysta Msza św.

– Drodzy motocykliści z Rajdu Katyńskiego i nie tylko, bo tu są jeszcze inni, którzy przyjechali, bo chcą uczestniczyć w tej Mszy św., za Was się modlimy, bądźcie ludźmi głębokiej wiary. Jesteście jak apostołowie – mówił podczas homilii kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, o. Andrzej Laskosz CSsR.

Podczas homilii kustosz toruńskiego sanktuarium apelował, by jeżdżąc po całym świecie, motocykliści zawsze przyznawali się do Boga i Ojczyzny – Polski. Podczas Eucharystii miłośnicy jednośladów zawierzyli się Matce Najświętszej, dziękując i prosząc o dalsze błogosławieństwo.

„Najświętsza Maryjo Panno Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, my motocykliści ziemi toruńskiej, polskiej, europejskiej i z całego świata przywozimy dziś do Twojego Sanktuarium żywą iskrę naszych serc, nasze prośby i dziękczynienia, radości i smutki, plany i zamierzenia. Składając u Twoich stóp nasze kaski, pragniemy podziękować za wszystkie dary, jakie otrzymaliśmy od Boga Wszechmogącego za Twoim wstawiennictwem” – mówili motocykliści.

Po Eucharystii pielgrzymi wyruszyli z procesją, w której nieśli relikwie świętych i błogosławionych, znajdujące się w toruńskiej świątyni. Następnie kustosz Sanktuarium o. Andrzej Laskosz CSsR poświęcił ich pojazdy.

TV Trwam News

drukuj