[TYLKO U NAS] J. Daniels: Żydzi zawsze będą wdzięczni Polakom za otwartość i przyjęcie na swojej ziemi

Przez 1000 lat społeczność żydowska mieszkała w Polsce, obok swoich polskich sąsiadów, w harmonii i pokoju; i gdyby nie inwazja niemiecka na Polskę 75 lat temu, rzeczywistość nie wyglądałaby w ten sposób – powiedział na Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Nadzieja” w Kaplicy Pamięci przy toruńskim sanktuarium Jonny Daniels. Prezes fundacji „From The Depths” podkreślił, że Żydzi zawsze będą wdzięczni Polakom za otwartość i przyjęcie na swojej ziemi.

Jest to zaszczyt, że możemy upamiętnić tych, którzy nie tylko ryzykowali własnym życiem, ale oddali własne życie za swoich bliźnich – Żydów – powiedział Jonny Daniels.

Przez 1000 lat społeczność żydowska mieszkała w Polsce, obok swoich polskich sąsiadów, w harmonii i pokoju. To istnienie w pewnym momencie okazało się niemożliwe. Żydzi zawsze będą wdzięczni Polakom za otwartość i przyjęcie nas na swojej ziemi – podkreślił prezes fundacji „From The Depths”.

Stać tutaj, wobec wszystkich tych nazwisk – osób, które złożyły swoje życie – to niezwykle poruszające doświadczenie. Chciałbym, aby osoby, których nazwiska wyryto tutaj w kamieniu, były dziś z nami. Chciałbym stanąć wobec tych bohaterów i podziękować im za to, co uczynili – dodał.

Dziś nie mówimy tylko o przeszłości, ale też i o przyszłości – wskazał Jonny Daniels.

Dzisiejsze rozmowy będą szansą na zbliżenie naszych narodów i społeczeństw. Gdyby nie inwazja niemiecka na Polskę 75 lat temu, rzeczywistość nie wyglądałaby w ten sposób – zaznaczył prezes fundacji „From The Depths”.

Dziękuję o. Tadeuszowi Rydzykowi za odwagę, za wzniesienie tej kaplicy – zakończył Jonny Daniels.

RIRM

drukuj