Relikwie polskich misjonarzy-męczenników uroczyście wprowadzone do toruńskiego sanktuarium

Do sanktuarium pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II uroczyście wprowadzono dziś relikwie ojca Michała Tomaszka OFMConv i ojca Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. To pierwsi męczennicy w historii Peru i pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy.  

Przyjęcie relikwii błogosławionych męczenników odbyło się podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w toruńskim sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

– Dzisiaj w sposób szczególny świętujemy to wielkie wydarzenie, bo przecież mamy Kaplicę Pamięci polskich męczenników, gdzie znajdują się relikwie wielu zacnych Polaków, którzy zginęli w obronie drugiego człowieka. Zwłaszcza tych, którzy przeszli gehennę – II wojnę światową. A dzisiaj dochodzą do tej Kaplicy Męczenników kolejni bracia franciszkanie – męczennicy w Peru – wskazał o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Marian Gołąb OFMConv.

– Drogi bracie i siostro. Nie zostaje się bohaterem będąc odważnym jedynie przez moment. Męczeństwo nie jest jak piorun spadający z jasnego nieba, ale jest owocem dojrzałej wierności Ewangelii. (…) W takiej szkole wzrastali ojciec Zbigniew i ojciec Michał – podkreślił o. Marian Gołąb OFMConv.

Za wstawiennictwem błogosławionych ojców Michała Tomaszka OFMConv i Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv wierni wyprosili już wiele łask.

– Ojciec Michał w sposób szczególny zajmował się młodzieżą i dziećmi. Ich otaczał szczególną troską na misjach i dziś za jego wstawiennictwem ci, którzy nie mogą począć dzieci, kiedy modlą się za jego wstawiennictwem, zostają pobłogosławieni nowym potomstwem. (…) Dzisiaj widzimy, że ojciec Zbigniew, szczególna jego dziedzina, to są ludzie starzy, chorzy i takie świadectwa – różnego rodzaju uzdrowień – otrzymujemy – mówił o. Marian Gołąb OFMConv.

Rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Jan Maria Szewek OFMConv, podkreślił, że obaj męczennicy są nam dani jako wzór do naśladowania.

– Myślę, że powinniśmy prosić za ich przyczyną Pana Boga, abyśmy i my potrafili być wiernymi, tak jak oni Bogu i człowiekowi, i abyśmy potrafili kochać bezinteresownie, jak to oni pokazali nam w swoim życiu – powiedział o. Jan Maria Szewek OFMConv.

o. Michał Tomaszek OFMConv i o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv są pierwszymi polskimi błogosławionymi misjonarzami. 3 lutego 2015 roku papież Franciszek promulgował dekret o męczeństwie a 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru ich beatyfikacji dokonał ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj