Relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. JP II w Toruniu

Do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Siostry Służebniczki, podczas uroczystej Mszy św., wniosły relikwie założyciela swojego zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego.

Dzisiejsze wydarzenie jest szczególne – podkreślała s. Maksymilla Pliszka, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich.

– Wiemy, ze przyjeżdżają tu rzesze pielgrzymów. Wierzymy, że spotkanie z błogosławionym Edmundem Bojanowskim, uczczenie jego relikwii, będzie również okazją do głębszego spotkania się z nim, poznania go, jako właśnie Polaka, z którego życia można czerpać przykład. Nasz założyciel jest przecież patronem osób świeckich – mówiła s. Maksymilla Pliszka.

S. Józefa Leyk – przełożona generalna Sióstr Służebniczek Śląskich zwracała uwagę, że każdy z nas może się wiele nauczyć od błogosławionego Edmunda, bo chociaż sam był doświadczony cierpieniem, to odpowiadał też na cierpienia tych, którym służył.

– Dzisiaj my Służebniczki – ale myślę, że nie tylko siostry Służebniczki – możemy robić to samo. Cierpienie w świecie jest tam, gdzie żyjemy i jest ono wielorakie. Myślę, że jest to też dla nas wielkie wyzwanie, żeby służyć tym, którzy cierpią zarówno duchowo jak i fizycznie – akcentowała s. Józefa Leyk, przełożona generalna Sióstr Służebniczek Śląskich.

 Kontynuując charyzmat błogosławionego, który był twórcą ochronek wiejskich, siostry prowadzą dziś przedszkola.

– Są one różnej wielkości od tych małych w miejscowościach wiejskich, po większe – miejskie przedszkola. Siostry oddają się pracy i posługują kierując się myślą ojca założyciela zgromadzenia, […]który tak dobrze rozumiał właśnie tych najmniejszych – podkreślała s. Beata Chwistek, przełożona generalna Sióstr Służebniczek Starowiejskich.

W Luboniu gdzie znajduje się sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego, jest również jego grób. Kult błogosławionego jest tam, co raz bardziej żywy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj