fot. Tomasz Strąg

W Toruńskim sanktuarium zakończyły się obchody odpustowe

W sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się centralne uroczystości odpustowe. Przewodniczył im metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki, który był osobistym sekretarzem Ojca Świętego Jana Pawła II. 

– Jego słowa (Jana Pawła II) brzmią w naszych uszach niestety wyrzutem, bo konfrontując się z nimi nie odnajdujemy się na drodze jaką wyznaczają. Niech te jego słowa nam towarzyszą, niech zabrzmią ponownie. Niech przez nie będzie z nami obecny. Nawet jeśli brzmią one wyrzutem – bo jak powiedział kiedyś papież: święci są również po to żeby zawstydzali – mówił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Jednym z powodów do zawstydzenia jest stosunek współczesnego człowieka do tajemnicy życia.

– Człowiek nie ma władzy stwarzania życia, ale ma możność jego niszczenia. Tymczasem jedno z dziesięciu słów stanowiących fundament wszelkiego porządku brzmi: nie zabijaj. Jest to słowo bezwarunkowe – wskazywał ks. arcybiskup.

Metropolita Lwowski podkreślił, że prawo nie może być oderwane od źródła, którym jest sam Pan Bóg.

– Ludzie wierzący maja prawo uczestniczyć w życiu publicznym (…). Mówienie, żeby Kościół nie mieszał się do polityki, wyraża w rzeczywistości działania, żeby w ogóle nie istniał w świecie – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj