fot. TV Trwam

Do toruńskiego sanktuarium wprowadzono relikwie kolejnych świętych i błogosławionych Kościoła

W samo południe w toruńskim sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II sprawowana była w niedzielę uroczysta Msza św., której przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów w Tuchowie o. dr Maciej Sadowski CSsR. Podczas Eucharystii wprowadzono do świątyni kolejne relikwie świętych i błogosławionych.

– Cieszymy się bardzo, że dzisiaj kolejni święci do nas przybywają. Są to obcokrajowcy, to nie są Polacy, ale również za ich wstawiennictwem chcemy wypraszać potrzebne łaski naszej Ojczyźnie i całemu światu. W tej chwili będzie już 66 relikwii – powiedział o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Mowa o św. Mari Goretti, św. Gemmie Galgani, św. Gabrielu od Matki Bożej Bolesnej oraz o bł. Annie Kolesarowej. Ich życiorys przybliżył podczas homilii o. Azariasz Hess OFM.

– Marietta czyli „Maryjka”, bo tak ją nazywali bliscy, przypomina młodzieży III tysiąclecia, że prawdziwe szczęście wymaga odwagi i ducha ofiary, odrzucenia wszelkiego kompromisu ze złem i gotowości zapłacenia osobiście nawet życiem za wierność Bogu i jego przykazaniom. Bo ona taką cenę zapłaciła – wskazał o. Azariasz Hess OFM.

12-letnia Maria Goretti zginęła z rąk swojego sąsiada. Broniąc swojej czystości została ugodzona przez niego nożem kilkanaście razy.

– 6 lipca 1902 roku w szpitalu zmarła, a ostatnimi słowami, jakie wypowiedziała były słowa przebaczenia dla zabójcy, o którym powiedziała że pragnie, aby był z nią w raju – przypomniał o. Azariasz Hess OFM.

Św. Gemma Galgani nieustannie upominała się o grzeszników, prosząc Boga o przebaczenie dla nich. Zwana jest „Córką Męki”. Zmarła mając 25 lat.

– Zapadła na gruźlicę i próchnicę kości, wszystko wytrzymywała bez znieczulenia, także zabiegi. Mówiła, że jej znieczuleniem jest Krzyż Chrystusa – zaznaczył o. Azariasz Hess OFM.

Anna Kolesarowa to kolejna błogosławiona, której relikwie znalazły się w toruńskiej świątyni. Ona także stanęła w obronie swojej czystości.

To słowacka Karolina Kózkówna, zmarła śmiercią męczeńską w 1944 roku, zabita za przeciwstawienie się człowiekowi, który chciał naruszyć jej godność i czystość – powiedział o. Azariasz Hess OFM.

Do sanktuarium wprowadzono także relikwie św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej. Mając 18 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Pasjonistów, których charyzmatem jest głoszenie Męki Pańskiej, życie pokutne i szerzenie czci do Matki Bożej Bolesnej. Misję swojego zgromadzenia wypełniał wzorowo.

– Gorliwie oddawał się praktykom pokutnym, umartwieniu ciała, nauczył się poskramiać pożądliwości wewnętrzne i zgodnie z nauką swojego ojca założyciela nie tylko pobożnie rozważał Mękę Pańską i Boleści Matki Bożej, ale pragnął w tych cierpieniach Jezusa i Maryi uczestniczyć – akcentował o. Azariasz Hess OFM.

Tym, co łączy tych 4 świętych i błogosławionych jest przede wszystkim młodość, umiłowanie czystości, a także poznanie wielkiej wartości cierpienia.

Dziś rozpoczyna się także tydzień poświęcony św. Krzysztofowi – patronowi kierowców. Na zakończenie Eucharystii specjalne błogosławieństwo otrzymali kierowcy, poświęcone zostały także ich klucze i pojazdy.

 TV Trwam News

drukuj