Diecezja sosnowiecka pomogła w budowie studni w kameruńskiej wiosce

Diecezja sosnowiecka sfinansowała niemal trzecią część kosztów studni głębinowej w kameruńskiej wiosce Bertoua-Kboglota, gdzie polskie siostry Pasjonistki prowadzą żłobek. Dotąd misja nie miała bezpośredniego dostępu do czystej wody.

Zbiórkę funduszy na studnię głębinową dla misji i miejscowej społeczności zainicjowała latem tego roku dyrektorka Żłobka Aniołów Stróżów z misji Bertoua-Kboglota, s. Norberta Beata Banaszek. Podczas spędzanych w Polsce wakacji siostra zwróciła się w tej sprawie m.in. do ordynariusza sosnowieckiego, księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, który postanowił pomóc siostrom oraz kameruńskiej ludności.

Jak poinformował w sobotę PAP ks. Paweł Rozpiątkowski z sosnowieckiej kurii, studnia jest gotowa od kilkunastu dni. Odwiert ma głębokość 80 metrów. Studnia i związana z nią infrastruktura kosztowały w sumie ponad 6,7 tys. euro. Kościół sosnowiecki sfinansował niemal jedną trzecią kosztów inwestycji.

„Od kilkunastu dni nasza misja funkcjonuje normalnie. Nie musimy już jeździć i przywozić wodę w kilkunastolitrowych baniakach. Również nasi sąsiedzi cieszą się, że mają studnię tak blisko domu” – napisała w liście do księdza biskupa Grzegorza Kaszaka s. Norberta ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Jezusa Chrystusa, dziękując za udzielone misji wsparcie.

Obecnie w prowadzonym przez siostry żłobku opiekę znajduje osiemnaścioro dzieci w wieku od trzech miesięcy do trzech lat. Siostry spodziewają się, że wkrótce dołączą kolejne, bo każdego roku liczba maluchów w żłobku dochodzi do 30. Żłobek działa od rana do późnego popołudnia.

W wielu częściach położonego w zachodniej Afryce Kamerunu dotkliwy jest brak dostępu do wody i stosownej infrastruktury. Zdarza się, że aby zdobyć zdatną do picia wodę, mieszkańcy wielu wiosek kilka razy dziennie z kilkunastolitrowymi baniakami pokonują dziesiątki kilometrów do odległych studni. Stąd każda studnia jest tam na wagę złota.

Według ekspertów, studnia często oznacza nie tylko dostęp do czystej wody, ale także możliwość samodzielnego rozwoju lokalnych społeczności. Dostęp do wody, kanalizacji, która nie zanieczyszcza wody pitnej, oraz do sanitariatów, oznacza ochronę zdrowia, dzieciom stwarza możliwość chodzenia do szkoły, kobietom daje czas na opiekę nad dziećmi i domem, rodzinom pozwala nawadniać uprawy i poić zwierzęta.

W niedzielę, decyzją papieża Franciszka, Kościół katolicki po raz pierwszy będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest zawołanie: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. W kontekście obchodów diecezja sosnowiecka podsumowała w sobotę swoje charytatywne zaangażowanie – tylko w ostatnich miesiącach, w odpowiedzi na płynące z Polski i zagranicy prośby, diecezja wsparła potrzebujących kwotą ponad 250 tys. zł.

M.in. w ramach programu Caritas Polska „Rodzina-Rodzinie” diecezja wzięła pod opiekę 25 syryjskich rodzin. Pomocy finansowej udzielono również archidiecezji lwowskiej, budującej miejsce dla pierwszej na tym terenie od II wojny światowej wspólnoty kontemplacyjnej sióstr, które modlitwami wspierałaby ludność i modliły się o pokój dla kraju.

W 100. rocznicę śmierci św. Brata Alberta diecezja sosnowiecka wsparła też finansowo działalność charytatywną Braci Albertynów oraz przekazała środki na wsparcie rozwoju kultu Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, z intencją, by możliwie szybko doszło do beatyfikacji tej zakonnicy, zwanej Matką Zagłębia.

W najbliższych dniach diecezja zamierza ufundować stypendia (w ramach tzw. adopcji na odległość) dla 11 rwandyjskich dzieci przebywających w ośrodku „Cite of Nazareth” i pozostających pod opieką fundacji Nolite Timere, założonej przez ks. abp. Salvatore Pennacchiego – nuncjusza apostolskiego w Polsce, a w latach 1998-2003 nuncjusza w Rwandzie. Ksiądz biskup Grzegorz Kaszak zapowiedział, że pomoc dla dzieci w Rwandzie będzie głównym dziełem miłosierdzia Kościoła sosnowieckiego w nadchodzącym roku duszpasterskim.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl