Latos: „należy poprawić finansowanie Służby Zdrowia”

Do końca roku samorządy muszą podjąć decyzje dotyczące przekształceń szpitali w spółki, aby skorzystać ze wsparcia w oddłużeniu – wynika z ustawy o działalności leczniczej.

Do tej pory w spółki prawa handlowego zostało przekształconych około 146 publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jednak do końca bieżącego roku liczba ta zwiększy się o 40 jednostek.

W konsekwencji, jak zawsze najbardziej ucierpią pacjenci – powiedział poseł Tomasz Latos,  przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

 – Do końca czerwca oceniane będą wyniki finansowe szpitali za ubiegły rok. Jeżeli okaże się, że jakiś szpital jest zadłużony to zostają dwie drogi. Albo samorząd musi uzupełnić tę brakującą kwotę, albo musi wprowadzić szpital na drogę komercjalizacji, a dalej być może prywatyzacji. Jest to fatalna sytuacja. Samorządy są postawione pod ścianą. Na dodatek jeżeli podejmą decyzje o komercjalizacji do końca tego roku – to mamiono obietnicami pomocy przy oddłużaniu szpitali. A tak naprawdę to wszystko nie będzie służyło pacjentom. Szpitale skomercjalizowane będą musiały się przeprofilować i nie będą spełniały wszystkich funkcji, które na danym terenie powinny wykonywać – powiedział poseł Tomasz Latos.

Można się także spodziewać, że niektóre ze specjalizacji będą ograniczane – dodał poseł Tomasz Latos. Stwierdził też, że należałoby poprawić finansowanie Służby Zdrowia, a nie komercjalizować szpitale.

 – Nie tak miało być. Pacjent powinien być w centrum. W związku z tym należy poprawić finansowanie Służby Zdrowia, a nie pozbywać się odpowiedzialności; jak chce to zrobić Platforma Obywatelska i prywatyzować szpitale – zaznaczył poseł Tomasz Latos.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl