III Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego

Dziś o godz. 13:00 sprzed Placu św. Katarzyny wyruszy III Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego. Pochód  zakończy się koncertem rapera Tadka, który zaprezentuje uczestnikom marszu materiał ze swojej najnowszej płyty „Niewygodna Prawda”. Płyta zawiera utwory poświęcone w całości postaci Witolda Pileckiego.

Rotmistrz Pilecki był uczestnikiem wojny z bolszewikami, działał w Armii Krajowej. Historię bohatera doskonale zna profesor Wojciech Polak, który objął patronat nad marszem.

– Rotmistrz Pilecki to jeden z naszych największych bohaterów narodowych, uczestnik wojny z bolszewikami. Gdy wybuchła II wojna światowa rotmistrz Pilecki działał w Armii Krajowej i sam sprowokował zamknięcie go w Oświęcimiu, żeby zorganizować tam ruch oporu. To dzięki jego inicjatywie do Oświęcimia przemycana była żywność, organizowane były ucieczki z obozu – przypomniał prof. Wojciech Polak, wykładowca historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jak zaznacza prof. Polak, rotmistrz Pilecki jest zapomnianym bohaterem, gdyż w czasach komunistycznych władza skutecznie próbowała zatrzeć pamięć o jego bohaterskich czynach.

– Był także człowiek niezwykle religijny, jego działania były motywowane głęboką duchowością chrześcijańską. Komuniści przez wiele lat robili wszystko co mogli, aby pamięć o nim zniknęła; żeby Polacy nie wiedzieli kim był rotmistrz Pilecki – dodał prof. Wojciech Polak.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 12:00  w kościele garnizonowym św. Katarzyny. Po Mszy wyruszy marsz przez nowy rynek, Plac Rapackiego aż do Pomnika Ofiar Stalinizmu niedaleko UMK.

O godz. 15:00 w Amfiteatrze Parku Etnograficznego odbędzie się bezpłatny koncert Tadka.

RIRM

 

drukuj