Otwock upamiętni 78. rocznicę wejścia rtm. Witolda Pileckiego do niemieckiego obozu śmierci Auschwitz

W dniach 22-23 września br. w Otwocku odbędzie się uroczystość: „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony”. Wydarzenie ma miejsce w 78. rocznicę dobrowolnego wejścia rtm. Witolda Pileckiego do niemieckiego obozu Auschwitz. Organizatorami są prezydent Zbigniew Szczepaniak oraz Rada Miasta Otwocka.

W nocy z 20 na 21 września 1940r. Witold Pilecki przekroczył bramę z napisem „Arbeit macht frei”. W niemieckim obozie śmierci walczył 947 dni. Tylu też uczestników wydarzenia otrzyma od miasta „Raporty Witolda”. Rozpoczęcie uroczystości nastąpi o godz. 11.00 od nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Otwocka Zofii Pileckiej-Optułowicz oraz Andrzejowi Pileckiemu.

O godz. 12.00 odbędzie się Msza św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego. Z kolei ok. godz. 14.00 nastąpi uroczyste nadanie rondu imienia Polskiego Państwa Podziemnego, otwarcie skweru im. rtm. Witolda Pileckiego. Zostanie także odsłonięte popiersie „ochotnika Auschwitz”, które wykonał prof. Aleksandra Marka Zyśko.

Od godz.16:00 na skwerze rtm. Pileckiego rozbrzmiewać będzie muzyka Norberta „Smoły” Smolińskiego, Tadka Polkowskiego i zespołu Forteca.

Dzięki hartowi ciała i ducha Witold Pilecki mógł przeżyć niewyobrażalnie trudne warunki w niemieckim obozie i w więzieniu na Rakowieckiej, dlatego 23 września zostanie zorganizowany I Charytatywny Bieg im. rtm. Pileckiego w dystansie dla najmłodszych i dorosłych. Dochód z biegu zostanie przekazany czwórce dzieci, których rodzice tragicznie zginęli w Zabieżkach.

Otwock będzie pierwszym miastem, które w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, upamiętni 78. rocznicę wejścia Witolda Pileckiego do Auschwitz – a symbolicznie w osobie Witolda Pileckiego – uhonoruje bohaterstwo walczących czasie I wojny światowej, w wojnie z 1920r, w Kampanii Wrześniowej, a także więźniów w Auschwitz członków Związku Organizacji Wojskowej, Powstańców Warszawskich, żołnierzy II Korpusu oraz Żołnierzy Niezłomnych z czasów PRL.

Rtm. Witold Pilecki zginął w wyniku sądowego mordu 25 maja 1948 roku. Na ponad 40 lat zapadła cisza o jego poświęceniu i bohaterstwie. Dopiero 1 października 1990 roku został zrehabilitowany, w 1995 pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, w 2006 uhonorowany najstarszym i najwyższym odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem Orła Białego, za zasługi cywilne i wojskowe, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika. Dzięki działaniom niezmordowanych społeczników nowe obiekty użyteczności publicznej, osiedla, ronda, skwery, parki, ulice, domy kultury, bursy zyskały imię rtm. Witolda Pileckiego.  Ponad 40 szkół uczyniło go swoim patronem. Postawiono mu pomniki we Wrocławiu, Krakowie, Wieluniu, Koszalinie, Grudziądzu, Warszawie i Łomży. W 2015 roku upamiętniono Rotmistrza w Vicoli, miasteczku we włoskiej Abruzji.

RIRM/Małgorzata Kupiszewska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl