fot. twitter.com/LPanstwowe

Lasy Państwowe: kobuzy znów w łukowskich lasach

W lasach należących do nadleśnictwa Łuków po raz pierwszy od wielu lat zaobserwowano kobuzy, zwane też sokołami drzewnymi – poinformowały w sobotę Lasy Państwowe. To bardzo rzadkie ptaki pod ścisłą ochroną.

Jak czytamy na stronie internetowej Lasów Państwowych, trzy osobniki kobuza (Falco subbuteo) były widziane w sąsiedztwie poligonu wojskowego znajdującego się w granicach nadleśnictwa Łuków.

„To pierwsza taka obserwacja od wielu lat” – wskazano.

Według leśników obecność kilku ptaków może świadczyć o tym, że zdecydowały się one na wyprowadzenie lęgów w okolicznych drzewostanach. Okolica doskonale odpowiada ich wymaganiom, bo zapewnia zarówno schronienie, jak i miejsce do polowania. Łukowscy leśnicy mają nadzieję, że ptaki te na dłużej rozgoszczą się w ich lasach.

***

Kobuz to jeden z mniejszych gatunków sokołów występujących w Polsce. Upierzeniem przypomina sokoła wędrownego, jednak jest od niego znacznie mniejszy i smuklejszy. Rozpiętość skrzydeł waha się między 70 a 85 cm. Podobnie jak u innych ptaków szponiastych samice są większe od samców. Pokarm kobuzów stanowią głównie inne ptaki oraz duże owady, chwytane przeważnie w locie.

Na terenie Polski kobuz, zwany też sokołem drzewnym, jest dość nielicznym ptakiem lęgowym objętym ochroną ścisłą. Liczebność polskiej populacji szacowana jest na 2,7-3,5 tys. par.

„Tym bardziej cieszy fakt, że ptak ten pojawił się w łukowskich lasach” – podkreślono.

Lasy Nadleśnictwa Łuków położone są w centralnej części Polski wschodniej – na Nizinie Podlaskiej, w województwie lubelskim (na terenie 9 gmin: Łuków, Trzebieszów, Stoczek, Stanin, Wola Mysłowska, Krzywda, Adamów, Wojcieszków i Serokomla) oraz mazowieckim (w 1 gminie – Domanice), w rejonie miast Łuków i Stoczek Łukowski. Nadleśnictwo gospodaruje pomad 15,6 tys. ha lasów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl