fot. pixabay.com

Ruszył konkurs skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich

Ruszył nowy konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich, którego celem jest wsparcie tej formy aktywności oraz promocja bogactwa polskich lasów. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współpracy Lasów Państwowych, resortu rolnictwa oraz resortu klimatu.

Dziczyzna, grzyby, leśne owoce, zioła – polskie lasy pełne są zdrowej i pysznej żywności. Dodatkowo każdy z regionów może się pochwalić własnymi przysmakami.

Wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka, poinformował, że program „Natura od kuchni” ruszył właśnie dziś i zaznaczył, że do Kół Gospodyń Wiejskich, które zaproponują najciekawsze danie kulinarne lub wydarzenie związane z promocją takich produktów, trafią granty w wysokości do 5 tys. zł. Koła Gospodyń Wiejskich mogą na przykład zorganizować stoiska popularyzujące produkty runa leśnego lub przeprowadzić warsztaty czy konkurs kulinarny.

„Wybierzemy w ramach naboru Koła, które zaproponują najciekawsze produkty, a najbardziej wyjątkowe dania zostaną dodatkowo nagrodzone w postaci zamieszczenia przepisów w książce kulinarnej, która będzie promocją tradycji i nowoczesności” – powiedział wiceszef resortu klimatu.

To kolejna forma wspierania Kół Gospodyń Wiejskich, których w Polsce jest już ok. 11 tysięcy – wskazał podczas briefingu minister rolnictwa, wicepremier Henryk Kowalczyk.

– Życzę, aby środki finansowe, które Koła Gospodyń Wiejskich pozyskają w konkursie, przekładały się na dobre funkcjonowanie Kół, promocję naturalnej żywności, ale także Lasów Państwowych, bo to jedna z najbardziej zasłużonych instytucji państwowych, która ma 100-letnią tradycję. Jeszcze raz bardzo dziękuję za inicjatywę – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

W konferencji wziął również udział Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Prace Kół Gospodyń Wiejskich będzie oceniała specjalna komisja konkursowa. Pod uwagę brane będą także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. Pomysły można zgłaszać do 30 września. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/PAP

drukuj