fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Z. Kuszlewicz: Przejęcie Lasów Państwowych przez nowe ministerstwo byłoby niebezpieczeństwem dla lasów

Las jest naszym specyficznym dobrem, ponieważ jest to dobro naturalne, odnawialne, dzięki któremu możemy żyć, oddychać świeżym powietrzem. Gdyby lasu zabrakło, to mielibyśmy zapewne już w tej chwili wielki kataklizm na naszym globie. Przejęcie Lasów Państwowych przez Ministerstwo Zasobów Narodowych byłoby niebezpieczeństwem dla lasów – powiedział Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Zbigniew Kuszlewicz podkreślił, że lasy są niezwykle specyficznym źródłem surowców, więc należy podchodzić do nich ze szczególną troską.

– Faktem jest to, że lasy są skarbem, dlatego trzeba troszeczkę inaczej podchodzić do tych namacalnych skarbów, jakimi są surowce na przykład mineralne, chociaż one też ulegają wyczerpaniu. Las jest specyficznym naszym dobrem, ponieważ jest to naturalne dobro, które jest odnawialne i dzięki któremu możemy żyć, oddychać świeżym powietrzem. Gdyby lasu zabrakło, to mielibyśmy zapewne już w tej chwili wielki kataklizm na naszym globie – wskazał przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Gość Radia Maryja podkreślił, że jednym z obecnych niebezpieczeństw jest potencjalne przejęcie Lasów Państwowych przez Ministerstwo Zasobów Narodowych, którego ewentualne powstanie ma zostać ogłoszone podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.

– Oczywiście wielowątkowo można by podejść do tego tematu i rozmawiać na temat dóbr, jakie czerpiemy z lasów. Obecnie zaś dowiadujemy się – głównie z prasy – o próbie przejęcia przez inne ministerstwo Lasów Państwowych i bardzo niepokojącym jest to, że ministerstwo, które ma powstać (…) i zajmować się zasobami narodowymi – ma opiekować się spółkami i nadzorować spółki państwowe, co wiąże się z perspektywą powołania Spółki Skarbu Państwa Lasy Państwowe – powiedział gość Radia Maryja.

W Lasach Państwowych czynimy dużo potrzebnych czynności, które nie są dochodowe, a wymagają generowania dużych środków na wykonanie tych celów – dodał gość „Aktualności dnia”.

– Jednym z nich są chociażby nasze gospodarstwa węglowe, które wprowadziliśmy w lasach jako nowy program, który nie przysparza nam żadnych korzyści materialnych prócz tego, że dzięki tym gospodarstwom będzie o wiele więcej pochłanianego dwutlenku węgla, czyli tego gazu cieplarnianego numer jeden, który też przecież wpływa na ocieplenie klimatu, a to się wiąże – w dłuższym etapie czasowym – z katastrofą ekologiczną, więc to jest jedno z takich dzieł, które mają spowodować zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla z 4,5 ton dwutlenku węgla z jednego hektara nawet do 20 ton – podsumował Zbigniew Kuszlewicz.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Zbigniewa Kuszlewicza mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl