fot. PAP/EPA

D. Trump i R. Erdogan potwierdzili spotkanie w Białym Domu

Mimo napięcia w relacjach między USA a Turcją prezydenci obu krajów potwierdzili, że w przyszłym tygodniu spotkają się w Białym Domu.

„Cieszę się, że zobaczę się z Erdoganem” – napisał Donald Trump na Twitterze, po telefonicznej rozmowie z tureckim prezydentem.

Do spotkania obu przywódców dojdzie 13 listopada, co potwierdziła także kancelaria tureckiego prezydenta.

Po tym, jak pod koniec października Izba Reprezentantów USA uznała za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, Erdogan nie wykluczał możliwości odwołania wizyty w Waszyngtonie.

Turcja oficjalnie nie przyznaje się do ludobójstwa i twierdzi, że Ormianie padli ofiarą epidemii.

Stosunki amerykańsko-tureckie są napięte już od wielu miesięcy m.in. z powodu zakupu przez Turcję rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400.

Donald Trump napisał na Twitterze, że Erdogan poinformował go także o schwytaniu w Syrii przez siły tureckie żony i siostry Abu Bakra al-Bagdadiego, byłego lidera dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS), a także wielu bojowników IS.

Abu Bakr al-Bagdadi zginął 27 października podczas operacji przeprowadzonej przez amerykańskie siły specjalne w pobliżu granicy Syrii z Turcją.

PAP

drukuj