Pierwsze spotkania Donalda Trumpa

Stany Zjednoczone mają nowego prezydenta. Donald Trump objął urząd i rozpoczął panowanie. W harmonogramie wizyt nowego prezydenta znalazło się, m.in. spotkanie z premier Wielkiej Brytanii, premierem Kanady i prezydentem Meksyku.

Donald Trump rozpoczął urzędowanie. O głównych celach jego polityki można już przeczytać na stronie internetowej Białego Domu. Pierwszym przywódcą zagranicznym, jakiego przyjmie prezydent USA, będzie premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May, która przybędzie do Waszyngtonu już w najbliższy piątek.

Najważniejszą kwestią, jaka zostanie poruszona podczas spotkania, będzie porozumienie o wolnym handlu między Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi w związku z planowanym rozpoczęciem negocjacji o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej – wskazała brytyjska premier.

– Będziemy mieli okazję porozmawiać o naszych ewentualnych przyszłych stosunkach handlowych, ale także o niektórych wyzwaniach, jakie stoją  przed światem. Mam tu na myśli zwalczanie terroryzmu czy konflikt w Syrii – powiedziała Theresa May.

Z kolei 31 stycznia Donald Trump spotka się z prezydentem Meksyku. Prawdopodobnie tematami rozmów Donalda Trumpa i Enrique Pena Nieto będą kwestie bezpieczeństwa, imigracji oraz relacji gospodarczych między dwoma krajami. Nowy prezydent USA chce renegocjować Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, do którego należą Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada. Trump groził, że wycofa Stany Zjednoczone z tego Układu, jeśli nie uzyska bardziej korzystnych dla USA warunków uczestnictwa. Najprawdopodobniej Trump i Pena Nieto będą też dyskutować o budowie muru na granicy z Meksykiem – wskazał prezydent USA.

– Uzgodniliśmy już spotkanie z premier Wielkiej Brytanii. Wkrótce odbędzie się też spotkanie z premierem Kanady, a także z prezydentem Meksyku, którego znam osobiście. Mam zamiar rozpocząć negocjacje dotyczące NAFTA. Czy każdy słyszał o NAFTA? Mówiłem o tym podczas kampanii wyborczej. Będziemy negocjować także w sprawie imigracji i bezpieczeństwa na granicy – mówił Donald Trump.

Niewykluczone, że pierwsze spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z nowym prezydentem USA będzie miało miejsce jeszcze w tym roku. Miałoby do niego dojść wiosną w Brukseli podczas nadzwyczajnego szczytu NATO.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl