Superwtorek: Sukces Trumpa i Clinton

Wtorkowe prawybory Partii Republikańskiej zakończyły się triumfem Donalda Trumpa. Miliarder odniósł zwycięstwo w co najmniej siedmiu stanach. Wśród Demokratów największe poparcie zgromadziła Hilary Clinton, która również wygrała w siedmiu stanach.

Superwtorek to określenie prawyborów w Stanach Zjednoczonych, w których bierze udział kilkanaście stanów jednocześnie.

Miliarder Donald Trump wygrał we wtorek prawybory Partii Republikańskiej w przynajmniej siedmiu stanach, ale jego przewaga nad rywalami nie była tak wielka jak zapowiadały sondaże. Senator Ted Cruz zwyciężył w dwóch stanach, a senator Marco Rubio w jednym.

Trump okazał się najlepszy w Georgii, Alabamie, Tennessee, Massachusetts, Wirginii, Vermoncie i Arkansas. W Teksasie, największym stanie spośród głosujących we wtorek, pokonał go reprezentujący ten stan w Senacie Ted Cruz. Dzięki poparciu konserwatywnych ewangelików Cruz wygrał też w Oklahomie. Natomiast w stanie Minnesota pierwsze miejsce zajął Rubio i jest to jego pierwsze zwycięstwo od początku prawyborów.

Wciąż nie są znane wyniki na Alasce, ale po podliczeniu około połowy głosów Cruz nieznacznie wygrywa z Trumpem.

W prawyborach Partii Demokratycznej była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wygrała w siedmiu, a senator Bernie Sanders w czterech mniejszych stanach.

Clinton wygrała w Teksasie, Wirginii, Massachusetts, Georgii, Tennessee, Alabamie, Arkansas, czyli w siedmiu z 11 stanów, gdzie we wtorek odbywały się prawybory Demokratów. Jej rywal, przedstawiający się jako socjalista senator Sanders zwyciężył w małym stanie Vermont, który reprezentuje w amerykańskim Senacie, a także w Oklahomie, Minnesocie i Kolorado.

PAP/RIRM

drukuj