fot. PAP/EPA

Ukraina od 62 dni walczy z rosyjską agresją. W ostatnich godzinach wojska rosyjskie nasiliły ostrzał rakietowy

Kolejny dzień trwa wojna na Ukrainie. Rosja nie odpuszcza i niszczy kolejne miejscowości. Nad ranem dwa pociski przeleciały nad elektrownią atomową na południu Ukrainy.

Do tej pory spod rosyjskiej okupacji Ukraina wyzwoliła 931 miejscowości – poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Ukraińscy mężczyźni i kobiety wykazali się prawdziwą masową gotowością do obrony Ukrainy. W każdym wieku, w każdym stanie majątkowym i z każdym wykształceniem. Wszyscy w równym stopniu walczyli o państwo – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Rosjanie prowadzą masowe ostrzały i naloty na infrastrukturę cywilną Doniecka – podkreślił szef władz regionu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

„Obecnie nie można dokładnie obliczyć, co dokładnie uległo uszkodzeniu i zniszczeniu, ale na dzień 25 kwietnia wstępne dane są następujące – w regionie uszkodzonych zostało 65 185 domów prywatnych i 2 936 budynków mieszkalnych (w tym odpowiednio 61 200 i 2 340 w Mariupolu)” – zaznaczył Pawło Kyryłenko.

Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu – poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Mimo dzielnej obrony wiele miast jest doszczętnie zniszczonych.

– Straciliśmy wszystko, absolutnie wszystko. Wszystko, na co pracowaliśmy. Po prostu nie wiemy, co robić i od czego zacząć – relacjonowała Ukrainka.

Minionej nocy Rosja nasiliła ostrzał rakietowy. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty.

– 25 kwietnia rosyjscy okupanci nasilili swoje agresywne działania, wystrzeliwując wiele pocisków manewrujących w różne części Ukrainy, szczególnie w stronę infrastruktury i węzłowych dworców kolejowych. Na wschodnim i południowym kierunku Rosjanie przeprowadzili kilka nalotów i jak zwykle stracili trzy samoloty – powiedział żołnierz z Ukrainy.

Wywiadu dla państwowej telewizji udzielił minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow. Zasugerował w nim, że wojna na Ukrainie prawdopodobnie zakończy się podpisaniem porozumienia. Wskazał jednak, że wszystko zależało będzie od przebiegu działań wojennych.

– Wszystko, jak w każdej sytuacji użycia sił zbrojnych, skończy się porozumieniem, ale jego parametry zostaną określone przez kolejne etapy działań wojennych. To rzeczywistość uwarunkuje porozumienie – powiedział Siergiej Ławrow.

Z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, spotka się dziś sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. Będzie to jego pierwsza bezpośrednia próba mediacji konfliktu. W tym tygodniu udać ma się również do Kijowa. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl