KUL: Premiera książki „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”

Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywa się wiele wykładów, konferencji, a także innych spotkań okolicznościowych. Wczoraj miała miejsce promocja najnowszej książki prof. Mieczysława Ryby zatytułowanej „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”.

– Rzeczywiście była okazja do tego, żeby spotkać się i przemyśleć, zastanowić się nad tym, jakie znaczenie ma nie tylko KUL czy katolickie uczelnie, ale w ogóle, w tym zamęcie ideowym, kulturowym, intelektualnym zastanowić się, jak formować inteligencję katolicką w Polsce – mówił dr Artur Mamcarz-Plisiecki.

Z kolei prof. Robert Ptaszek wskazywał, że książka prof. Mieczysława Ryby ukazuje przede wszystkim, o jakie idee walczył KUL i po co jest on potrzebny w ciągu następnych stu lat swojego istnienia.

– Pokazuje, że kultura bez idei chrześcijańskich, katolickich, bez chrześcijańskiego systemu wartości jest czymś, co musi nieuchronnie pogrążyć się w chaosie. Prof. Ryba o tym przypomina, pokazując w swojej książce, że 100 lat temu mieliśmy wizjonera Radziszewskiego, który stwierdził, że Polska potrzebuje takiej dobrze ukształtowanej, katolickiej inteligencji – mówił prof. Robert Ptaszek.

Rola KUL-u na przestrzeni lat jest nie do przeceniania – zwracał uwagę prof. Cezary Taracha.

– Bo przecież KUL na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat odegrał ogromną rolę w formułowaniu zarówno elit świeckich, jak i również osób duchownych. Z tą uczelnia związani są chociażby ks. kard. Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, który przez ponad 20 lat przybywał tutaj na KUL, żeby prowadzić zajęcia – wskazywał prof. Cezary Taracha.

Swój ogromny wkład w istnienie KUL-u włożył także o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, rektor KUL-u w latach 1970-1983,a także wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak mówił ks. prof. Andrzej Maryniarczyk – to, że KUL przetrwał, to właśnie zasługa ojca prof. Krąpca, który w trudnych czasach podjął się dwóch zadań, aby ocalić uniwersytet.

– To jest odbudować materialnie uniwersytet, dlatego że polityka była taka, by nie można było remontować, i żeby się zawalił, stał się ruiną, w związku z tym prosta rzecz – trzeba zamknąć uczelnię. Drugą sprawą było zamykanie wydziałów – podkreślił ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

O. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor i założyciel Radia Maryja wskazywał, że marzeniem ojca prof. Krąpca było także powstanie wielkiej encyklopedii.

– Zrobiliście to z wielkimi trudnościami. Nie było to proste z racji materialnych, a wiem, że ma być po angielsku. To byłoby pokazanie światu, jaka jest Polska – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk.

List na uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki.

– Życzę Państwu owocnych obrad i wielu sił do umacniania tożsamości Uniwersytetu. Wyrażam nadzieję, że 1050-lecie polskiej państwowości, 100-lecie odnowionej niepodległości oraz 100-lecie KUL-u stanowią dopiero początek tej wspaniałej pracy dla naszego państwa i narodu – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Swoje słowo skierowała również wicepremier Beata Szydło. Wskazała, że KUL to „świadectwo siły, niezłomności wiary oraz myśli katolickiej”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl