KSF przyjrzy się ustawie dot. frankowiczów

Najprawdopodobniej 24 sierpnia Komitet Stabilności Finansowej oceni skutki uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawy o frankowiczach. O opinię Komitetu zwrócił się szef senackiej komisji finansów Kazimierz Kleina z PO.

KSF tworzą minister finansów, prezes NBP, szef Komisji Nadzoru Finansowego i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Celem ustawy jest umożliwienie restrukturyzacji części walutowych kredytów hipotecznych. Wiązałoby się to z przewalutowaniem kredytu. Według przegłosowanych w Sejmie regulacji – 90 proc. kosztów tego procesu mają ponieść banki, a 10 proc. klienci.

Te proporcje mogą się jednak zmienić, bo Senator Kleina z PO zapowiedziała poprawkę zrzucającą na kredytobiorców połowę kosztów operacji.

Tomasz Sadlik, prezes Stowarzyszenia Pro Futuris, mówi, że taka sytuacja byłaby nie do przyjęcia.

– Pamiętajmy, że to banki są ekspertami w szacowaniu ryzyka. To banki „wpuściły na minę” miliony ludzi, w związku z czym powinny one tak naprawdę ponieść 100 proc. tego ryzyka, na które naraziły swoich klientów i w dodatku jeszcze pokryć szkody – wskazuje ekspert.

Ustawa dzieli frankowiczów. Program ma objąć tylko zadłużonych, którzy mają mieszkanie nie większe niż 100 m.kw, a dom do 150 m kw. Ograniczenie nie będzie dotyczyło rodzin z trójką i więcej dzieci. Dodatkowe obwarowanie, wartość kredytu, to min. 80 proc. wartości zabezpieczenia.

Ponadto jak mówi ekonomista, dr Marian Szołucha – ustawa chroni wyłącznie przed kolejnym skokiem kursu franka, a nie przed poprzednim –  może zatem okazać się kolejną pułapką.

– Może niestety okazać się tak, że frank straci w najbliższych latach na wartości i ci, którzy zdecydują się dzisiaj na przewalutowanie swoich kredytów frankowych na złotowe, stracą podwójnie. Stracą to, co do tej pory wynikało z aprecjacji franka i to, co być może będzie w przyszłości wynikało z jego deprecjacji – stwierdza dr Szołucha.

Senat ma się zająć ustawą na posiedzeniu w dniach 2-3 września, a Senacka Komisja Finansów – 27 sierpnia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl