Wyrok Sądu Okręgowego korzystny dla frankowiczów

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał korzystny dla frankowiczów wyrok w ich sporze z bankami – informuje portal TVP Info. Sąd Okręgowy nie zakwestionował zapisów umowy, ale czynności, które doprowadziły do jej zawarcia, zwracając uwagę, że bank nierzetelnie informował o produkcie. Dotyczyło to m.in. ryzyka jakie niesie za sobą zawarcie umowy.

Sąd uznał, że zachowanie banku było naganne, a sama umowa kredytowa nieważna. Zasądził także na rzecz klientów ponad 2 miliony złotych.

Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu podkreślił, że wyrok warszawskiego sądu jest kolejnym argumentem pokazującym, że nie tylko umowy są niezgodne z prawem, ale także sposób ich zawierania był naruszeniem.

– Rzecznik finansowy, jak i Komisja Nadzoru Finansowego podkreślali w swoich raportach, iż takie działania były nakierowane raczej na nieuczciwe działanie, co się potwierdza m.in. w zeznaniach pracowników Getin Banku, którzy zeznają – będąc stroną wezwaną właśnie przez Getin – jak to wyglądało w rzeczywistości, czyli to ich pracownicy bardzo często pogrążają tą instytucję, która w sposób bardzo naganny zawierała umowy. Podam przykład: umowa na 30 lat dla osób, które miały 55 lat. To było z natury przewidziane, że te osoby nie będą w stanie spłacać tego kredytu – powiedział Arkadiusz Szcześniak.

Sprawa tzw. frankowiczów od kilku lat budzi spore kontrowersje. Banki w latach 2005-2017 zalecały bowiem klientom zaciąganie zobowiązań w obcej walucie, zapewniając, że frank szwajcarski będzie taniał.

W 2008 roku przyszedł jednak kryzys ekonomiczny. Polski złoty się osłabił, a kurs franka szwajcarskiego poszybował w górę. Doprowadziło to do gwałtownego wzrostu rat kredytów hipotecznych.

Obecnie w Sejmie znajduje się kilka projektów ustaw, które mają pomóc poszkodowanym kredytobiorcom.

PAP/RIRM

drukuj