twitter.com/AKSiMTorun

Ks. prof. P. Bortkiewicz: Żyjemy w świecie praktycznego dualizmu. Mówimy o prawach człowieka, o godności, a jednocześnie walczymy o uprawnienia, które będą instrumentalizować ciało ludzkie w przestrzeni bioetyki

Wbrew pozorom, mimo że często mówimy i powtarzamy, że człowiek jest jednością psychofizyczną, tak naprawdę żyjemy w świecie praktycznego dualizmu. Wystarczy przypomnieć chociażby to, że np. mówimy powszechnie o godności człowieka, o prawach osoby ludzkiej, a jednocześnie np. tolerujemy prostytucję, która przecież jest formą handlu ciałem ludzkim. (…) Mówimy dość powszechnie o prawach człowieka, o godności osoby ludzkiej i np. tolerujemy, wręcz walczymy o uprawnienia, które będą instrumentalizować ciało ludzkie w przestrzeni bioetyki – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk, wykładowca akademicki.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu  odbył się XVI Międzynarodowy Kongres „Katolicy a cielesność”.

– Doświadczamy problemu cielesności, dlatego że doświadczamy problemu rozumienia człowieka. Wbrew pozorom, mimo że często mówimy i powtarzamy, że człowiek jest jednością psychofizyczną, tak naprawdę żyjemy w świecie praktycznego dualizmu. Wystarczy przypomnieć chociażby to, że np. mówimy powszechnie o godności człowieka, o prawach osoby ludzkiej, a jednocześnie np. tolerujemy prostytucję, która przecież jest formą handlu ciałem ludzkim. (…) Mówimy dość powszechnie o prawach człowieka, o godności osoby ludzkiej i np. tolerujemy, wręcz walczymy o uprawnienia, które będą instrumentalizować ciało ludzkie w przestrzeni bioetyki. Warto zauważyć, że obecny parlament rozpoczął swoje obrady niemal symbolicznie – od walki o in vitro, które jest uprzedmiatawianiem, jest (…) sztuczną reprodukcją człowieka. Traktujemy więc ciało ludzkie jako produkt, czyli w efekcie traktujemy człowieka jako produkt – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Gość sobotnich „Aktualności dnia” był jednym z prelegentów – w swoim wystąpieniu poruszył temat „Tranzycja jako problem moralny”. Kapłan podkreślił, że przybywa dzieci i młodzieży utożsamiających się jako osoby niebinarne lub transpłciowe.

– Mamy do czynienia z ogromną eskalacją zjawiska. Ta eskalacja jest nazwana wprost przez światowe gremia naukowe, takie jak francuska akademia medyczna czy jeszcze inne gremia, zarażeniem społecznym, epidemią społeczną. Jest obserwowany ten wzrost. Druga rzecz jest taka, że ten wzrost jest stymulowany finansowo. Jeżeli odnotowuje się, że w skali globalnej przeznaczanych na promocję transseksualizmu jest w tej chwili ponad 400 mln dolarów (…), to możemy być wręcz pewni, że promocja będzie się dokonywała. To jest ogromny problem, przed którym stoimy – zauważył  bioetyk.

Wykładowca akademicki zwrócił uwagę na tematykę wystąpień prof. Władysława Sinkiewicza i prof. Bogdana Chazana.

– Dla mnie osobiście nie sposób pominąć referatów dwóch znakomitych przedstawicieli świata medycyny: pana prof. Władysława Sinkiewicza i pana prof. Bogdana Chazana. Pierwszy z nich mówił o ciele udręczonym, ciele chorym, ciele cierpiącym w nauczaniu Jana Pawła II, drugi natomiast mówił przepięknie o cielesności macierzyństwa. To nie jest dosłowny tytuł jego referatu, ale tak bym to określił – pokazanie macierzyństwa w jego wymiarze cielesności, w wymiarze piękna tego ciała i tego przeżycia, jakim jest macierzyństwo. Ten wykład był dla mnie niezwykle pasjonujący – zaznaczył duchowny.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz odniósł się również do prelekcji o. prof. Edmunda Kowalskiego oraz ks. prof. Tomasza Kraja.

– Jesteśmy w temacie ciała, a więc to jest współcześnie temat bioetyki. Tutaj znakomity referat o. prof. Edmunda Kowalskiego, który mówił o współczesnych dylematach bioetycznych związanych z takimi tematami, jak eugenika, jak manipulacje związane z inżynierią genetyczną. Ostatni referat, który kończył konferencję, a który ukazał, dlaczego właśnie tak się dzieje, dlaczego w tematach, w których powinniśmy mieć ogromną jednoznaczność, mamy tak znaczący pluralizm, to był referat ks. prof. Tomasza Kraja z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, który pokazał w sposób – moim zdaniem – znakomity źródła tego pluralizmu etycznego. Źródła, które mogą się wydawać bardzo teoretyczne, ale które przekładają się na to, że dzisiaj w tym samym społeczeństwie, w tym samym kręgu cywilizacyjnym stają dwie osoby i jedna mówi: jestem za aborcją, a druga mówi: jestem za życiem. Mimo że te osoby są wychowane w tej samej kulturze, mimo że mają naoczność stwierdzenia, że życie jest życiem, że życie należy chronić, dokonują tak zróżnicowanych ocen – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl