Ks. Bortkiewicz: ucząc się Jana Pawła II, uczymy się historii i naszej tożsamości

W programie „Rozmowy niedokończone” pt. „Jan Paweł II – nauczyciel myślenia” na antenie TV Trwam ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i wykładowca WSKSIM, podkreślił, że powinniśmy na nowo odkrywać nauczanie św. Jana Pawła II.

Mamy głęboką świadomość tego, że Jan Paweł II jest największą postacią w dziejach Polski. To jest człowiek, który na naszych oczach zmieniał historię Polski, świata i Kościoła – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

My próbujemy zachować pamięć o tej osobie. W maju obchodziliśmy poświęcenie sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, powstało Bractwo św. Jana Pawła II, wcześniej powstało Centrum Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, szereg kościołów jest dedykowanych Janowi Pawłowi II, szereg szkół, polskie uczelnie obdarowały papieża Polaka honorowym patronatem, niektóre z nich kultywują pamięć o tym – to jest to, co wywołuje uśmiech pewnej satysfakcji i radości – powiedział.

Jest jeszcze druga strona medalu. W Polsce do dnia dzisiejszego nie powstała żadna poważna monografia dotycząca papieskiego nauczania, a to nie jedyny problem związany z pamięcią o świętym papieżu – podkreślił ks. Profesor.

Brakuje nam studiów poświęconych myśli Jana Pawła II. To jest nasze dobro narodowe, dziedzictwo kultury i fenomen w dziejach ludzkości. Karol Wojtyła to jest człowiek, który zarówno drogą sztuki, filozofii i religii zmierzał ku zgłębianiu tajemnicy. Można powiedzieć, że w jego życiorysie skupiły się te trzy najważniejsze drogi całej kultury europejskiej. (…) Ale najważniejsze w tym negatywnym rachunku sumienia jest to, że nie przyswoiliśmy sobie egzystencjalnie myśli Jana Pawła II. My tą myślą nie żyjemy, a powinniśmy nią żyć, oddychać i przyswajać każdego dnia na nowo, bo przekonujemy się z dnia na dzień, jak bardzo my tej myśli potrzebujemy. Ta myśl, wypowiadana wiele lat temu, dziś zyskuje swoją aktualność – powiedział ks. Bortkiewicz.

Nie wystarczy mieć świadomości, że on był z nami, a my byliśmy z nim. Nie wystarczy mieć jego dzieł, które są złożone w naszych bibliotekach, ale trzeba je znać i na nowo przyswajać – wskazał etyk.

To jest apel do ludzi młodych, dla których Jan Paweł II jest postacią historyczną. Przypomnijmy sobie jak wyglądała rzeczywistość Polski, świata i Europy 38 lat temu. To był jeszcze świat żelaznej kurtyny, podzielonej Europy. Polska była wtedy państwem z tzw. ograniczoną suwerennością. (…) To była zupełnie inna rzeczywistość, która zmieniła się dzięki Bogu, którego wprowadził Jan Paweł II tymi słynnymi słowami „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. On to powiedział i to się stało. Ucząc się Jana Pawła II, uczymy się historii i naszej tożsamości – podkreślił ks. Bortkiewicz.

Obecne czasy są bardzo podobne do tych, w których papież Polak rozpoczynał swój pontyfikat 38 lat temu – powiedział ks. Profesor.

Podstawowym podobieństwem jest kryzys pojęć. Kiedy żyliśmy w czasach wyboru Jana Pawła II – patrząc na ten wybór z perspektywy Polski – żyliśmy w państwie tzw. demokracji ludowej. Struktura polityczna, która była radykalnym zaprzeczeniem demokraci, usiłowała nam wmówić, że jest to system jedynie prawdziwy i wiarygodny. Dzisiaj żyjemy w czasach demokracji liberalnej, która próbuje nam wmówić, że elementem istotnym tego systemu jest wolność rozumiana jako anarchia, jako zupełnie zabsolutyzowane działanie człowieka, niszczące często bezpardonowo życie drugiego. Oba systemy używały pojęć takich jak: demokracja, prawa człowieka, wolność, godność, ale to były pojęcia zupełnie wypaczone. Mimo że zmieniły się treści tych pojęć, nadal pozostają one zafałszowane, a w związku z tym pozostaje zafałszowane pojęcie prawdy. Tak jak Jan Paweł II w liście do rodzin kiedyś pisał, że kryzys pojęć to  kryzys prawdy, tak to zdanie dotyczyły zarówno tamtej rzeczywistości, jak i obecnej – wskazał etyk.

Musimy na nowo odkrywać w sobie potencjał i korzystać z tego, co zostawił po sobie Jan Paweł II – powiedział ks. Bortkiewicz.

Jako księża możemy bardzo obficie czerpać np. z listów JP II do kapłanów, możemy czerpać z jego adhortacji „Vita Consecrata”, która przepięknie mówi o ślubach zakonnych, życiu wspólnotowym i przemienianiu się poprzez życie zakonne na wzór Chrystusa Przemienionego. Mogą czerpać małżonkowie. Sytuacja rodziny i małżeństwa przeżywa dzisiaj gigantyczny kryzys. Małżonkowie mogą odczytać nauczanie Jana Pawła II wyrażone w liście do rodzin. Z całą pewnością wiem, że znajdą tam bardzo konkretne wskazania. Jeżeli współczesny przedsiębiorca boryka się z napięciem między np. potrzebą generowania zysku, a z drugiej strony ryzykiem zwalniania ludzi z pracy i staje w obliczu dylematu – zysk czy człowiek jest najważniejszy, znajdzie w encyklice poświęconej przedsiębiorczości bardzo konkretne wskazania. Jeżeli artyści zastanawiają się, czy mogą uczestniczyć np. w przedstawieniu, który szydzi z wartości narodowych czy religijnych, wystarczy jeśli sięgną po list do artystów, w którym Jan Paweł II przedstawia, czym jest sztuka, piękno i sztuka artystyczna – zaznaczył wykładowca akademicki.

Jan Paweł II podkreślał, że aborcja jest czynem wewnętrznie złym i taki czyn nie ma moralnego prawa do istnienia.

Papież na każdym kroku podkreślał, że życie ludzkie jest dobrem, które należy chronić. Nie ma żadnej sytuacji, która usprawiedliwiałaby zabójstwo niewinnego człowieka. Jednocześnie papież napisał w encyklice „Evangelium Vitae”, jak bardzo złożona i zróżnicowana jest odpowiedzialność za ten czyn. Nie jest to prosta sytuacja, że tylko jedna osoba ponosi odpowiedzialność za ten czyn. Kiedy mówimy o odpowiedzialności moralnej i kiedy chcemy tę odpowiedzialność rozliczać w jakikolwiek sposób, mamy tutaj do czynienia z bardzo konkretną płaszczyzną i całym kręgiem osób, które są współodpowiedzialne za czyn aborcji. To jest też bardzo ważny element we współczesnej dyskusji na ten temat – wskazał etyk.

Możemy być świadkami myśli Jana Pawła II w każdej dziedzinie życia: czy to nauczyciele, rodzice, dzieci, kapłani, czy politycy. W każdej dziedzinie życia znajdziemy w nauczaniu Jana Pawła II bardzo konkretne inspiracje i wskazówki – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl