Lubelskie: śledztwo dot. przyznawania dotacji z UE

Trwa śledztwo w sprawie przyznania 22 milionów złotych dotacji z funduszu Unii Europejskiej w województwie lubelskim podmiotom, które prawdopodobnie nie były do tego uprawnione. Prokuratura zawiadomiła w tej sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

22 miliony złotych – to kwota, jaką – według śledczych – niesłusznie przyznano sześciu grupom producenckim. Do Prokuratury Regionalnej w Lublinie trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa  przez samorządowców.

Oskarżonym jest obecny marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. W latach 2010–2013 sprawował on urząd wicemarszałka i odpowiadał za sprawy rolnictwa. Zdecydował on o przyznaniu pieniędzy spółkom, które nie spełniały wszystkich wymaganych przepisami kryteriów otrzymania statusu grupy producenckiej.

– Myślę, że w przypadku tych grup, bo tu chodzi o rejestrację, te naruszenia były jak najbardziej jaskrawe. Z tego co rozumiem, doszło tu do rażącego naruszenia prawa. Nie przeprowadzono odpowiednich kontroli, odpowiedniego postępowania dowodowego i faktycznego, również i w tym wymiarze prawnym były uchybienia – tłumaczy Marek Wojciechowski, radny województwa lubelskiego.

Marszałek Sławomir Sosnowski przekonuje, że podczas podejmowania jakichkolwiek decyzji, zawsze kierował się zasadą dobra wspólnego. Jak sam twierdzi, nie ma sobie nic do zarzucenia. Inne informacje znajdujemy w komunikacie CBA. Według niego w latach 2010–2013 z budżetu Unii Europejskiej przyznano milionowe dofinansowanie grupom, które wykreowano sztucznie celem otrzymania tych pieniędzy.

– Jeżeli rzeczywiście prokuratura podejmie decyzje o wszczęciu postępowania w tej sprawie, będziemy jako radni województwa lubelskiego domagać się dymisji pana marszałka województwa lubelskiego, bo przecież jako marszałek odpowiada przede wszystkim za sprawy europejskie, za fundusze unijne i ktoś taki nie powinien sprawować funkcji – mówi Marek Wojciechowski.

W połowie czerwca CBA rozpoczęło kontrole wydatkowania środków unijnych w 16 urzędach marszałkowskich w całej Polsce. Jest to pierwsza taka systemowa kontrola dotycząca procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących wsparcia finansowego udzielanego przez urzędy marszałkowskie w ramach wybranych programów operacyjnych na lata 2007-2013.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl