Ks. abp Gądecki do narodowej pielgrzymki o geniuszu i świętości Jana Pawła II

W kazaniu w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami, w trzecim dniu narodowej pielgrzymki Polaków, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki mówił o geniuszu Jana Pawła II i podkreślał, że jego autentyczna świętość jest największym skarbem, jaki zostawił.

W dniu, w którym przypada wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, ustanowione w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu, przewodniczący Konferencji Episkopatu skoncentrował swoje kazanie na analizie wkładu, jaki papież wniósł w historię Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.

Przypomniał, że już od początku pontyfikatu ujmowano jego postać i posługę „jako tajemnicę, jako enigmę”.

Jak podkreślił, podczas gdy po wyborze, zgodnie z jego słowami, nazywany był „papieżem z dalekiego kraju”, po śmierci mówiono o nim : „pielgrzym Absolutu”.

Przytaczając rozważania księdza profesora Andrzeja Szostka, ksiądz arcybiskup Gądecki wśród głównych linii pontyfikatu Jana Pawła II na pierwszym miejscu wymienił troskę o poszanowanie życia każdego człowieka.

Przywołał papieską encyklikę „Evangelium vitae” z 1995 roku i zauważył, że „zmierza do potępienia wszelkich form bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich, w szczególności aborcji i eutanazji”.

Ks. abp Gądecki zaznaczył, że w imię prawdy o świętości ludzkiego życia papież podważał też zasadność kary śmierci i przeciwstawiał się wszelkim działaniom wojennym, prosząc o powstrzymanie się od rozwiązań militarnych, nawet gdy zawodziły środki polityczne.

Następnie mówił o trosce Jana Pawła II o rodzinę.

„W wywołującym wiele protestów potępieniu antykoncepcji nie chodziło mu tyle o metody regulacji poczęć, ile o obronę istoty płodnej miłości małżeńskiej, zakorzenionej w stwórczej miłości Boga Ojca”- stwierdził.

Jednocześnie, wskazał kaznodzieja, rodzina była dla papieża modelem, do którego odwoływał się, gdy podkreślał znaczenie narodu i wspólnoty międzynarodowej.

Mówiąc o nauczaniu społecznym, ksiądz arcybiskup Gądecki przypomniał, że papież upominał się o to, by każdy człowiek miał szansę godziwego życia i włączenia się w twórczy sposób w pomnażanie dobrobytu.

Jednocześnie, dodał, Jan Paweł II, zwracał uwagę na ciągle powiększający się dystans między „małą garstką społeczeństw bogatych a rzeszą ludów i narodów żyjących w nędzy, pozbawionych często elementarnych środków do życia i uzależnionych – także politycznie – od światowych potęg”.

Jak wyjaśnił, „Ojciec Święty nie odrzucał mechanizmów ekonomicznych przyjętych w tak zwanych społeczeństwach kapitalistycznych, ale zamiast o kapitalizmie mówił o przedsiębiorczości, ponieważ ona zwraca uwagę na podmiotowe, twórcze uczestnictwo poszczególnych ludzi i narodów w pomnażaniu ogólnoświatowego dobrobytu”.

Jako następne „kolumny papieskiego myślenia” wymienił dialog religijny i pojednanie, a także wezwanie misyjne, którego – dodał – „Kościół nie może zaniechać”.

Metropolita poznański położył też nacisk na orędzie miłosierdzia, jakie kierował polski papież do młodzieży, ludzi chorych i w podeszłym wieku, do uczonych i artystów, do przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych, do osób duchownych i zgromadzeń zakonnych.

Jako „ostatnią i najważniejszą kolumnę” wymienił osobistą świętość Jana Pawła II. Przypomniał opinię o tym, że papież „uczył, jak żyć – i żył, jak nauczał”.

„Nie tylko nawoływał, by kochać każdego człowieka, ale sam wszystkich kochał. Nie tylko powtarzał słowa Zbawiciela o przebaczeniu, ale przebaczył temu, który targnął się na jego życie. Sprawując tak wielki urząd, cierpiał coraz bardziej i nie ukrywał swego bólu, ani wysiłku jego przezwyciężenia, by być do końca z umiłowanymi” – dodał ks. abp Gądecki.

Wyraził przekonanie, że „autentyczna świętość – nie odpychająca nikogo swoją wielkością – była największym skarbem, jaki zostawił nam Jan Paweł II”.

Swoje kazanie zakończył słowami Czesława Miłosza z ody na 80. urodziny Jana Pawła II: „Twój portret w naszym domu co dzień nam przypomni, co może jeden człowiek i jak działa świętość”.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele polskich władz z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Były delegacje Sejmu i Senatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl