fot. PAP/EPA

Syria. Mimo „przerw humanitarnych” nie ewakuowano rannych z Aleppo

Mimo „przerw humanitarnych” w walkach o Aleppo mieszkańcy nie odważyli się opuścić oblężonego miasta; nie przeprowadzono też ewakuacji rannych i chorych – poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

„Jak dotąd nikt nie wyszedł z Aleppo przez korytarze (humanitarne)” – powiedział w sobotę rano dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

„Komitety cywilne, pochodzące z dzielnic kontrolowanych przez reżim, przychodziły do dzielnic (oblężonych) próbując ewakuować rannych, ale nie udało się tego zrobić” – dodał Rahman.

„Przerwa humanitarna” w Aleppo została w piątek przedłużona o kolejne 24 godziny i potrwa do godz. 19.00 czasu miejscowego w sobotę (godz. 18.00 w Polsce).

Pracownicy ONZ planowali, że pierwsza, kilkusetosobowa grupa chorych i rannych zostanie ewakuowana z Aleppo w piątek i przewieziona z obleganych dzielnic albo do zachodniej, kontrolowanej przez siły rządowe części miasta lub do prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii.

Jednak plany ewakuacji zostały odłożone, ponieważ nie ma gwarancji bezpieczeństwa dla pracowników organizacji humanitarnych, choć według ONZ co najmniej 200 osób powinno zastać ewakuowanych z miasta w trybie natychmiastowym.

Władze rosyjskie i prorządowe media syryjskie oskarżają rebeliantów o uniemożliwianie ewakuacji, a szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że opozycja ucieka się do takich metod jak „groźby, szantaż i brutalna siła”, by nie dopuścić do wyprowadzenia cywilów z Aleppo – podaje AFP.

Według generała Siergieja Rudskoja z rosyjskiego sztabu generalnego, z „korytarzy humanitarnych” skorzystało siedmiu cywilów i ośmiu rannych rebeliantów.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ostrzega, że z „przerwy humanitarnej” skorzystały wszystkie strony konfliktu po to, by wzmocnić i przegrupować swe siły, co zapewne oznacza, że po zakończeniu tego częściowego zawieszenia broni rozpoczną się wyjątkowo intensywne walki.

„Korytarze humanitarne” miały umożliwić ludności z kontrolowanych przez rebeliantów dzielnic opuszczenie oblężonego miasta; przerwa w atakach rozpoczęła się w czwartek o godz. 08.00 rano czasu miejscowego (godz. 07.00 w Polsce). Wkrótce potem doszło do walk i ostrzału artyleryjskiego w korytarzach humanitarnych wyznaczonych przez siły syryjskie i rosyjskie.

Syryjscy rebelianci nie zgadzali się jednak na wyjście z Aleppo, określając ofertę władz jako zaproszenie do kapitulacji, a dla cywilów domagali się utworzenia korytarza humanitarnego nadzorowanego przez ONZ.

Przerwa w walkach miała według strony rosyjskiej umożliwić przedstawicielom ONZ i syryjskiego Czerwonego Półksiężyca ewakuację z Aleppo chorych i rannych wraz z osobami towarzyszącymi, a także ludności cywilnej.

PAP/RIRM

drukuj