fot. Katarzyna Cegielska

A. Macierewicz: „Szczyt NATO ma dla Polski wymiar historyczny”

„<<Pokój rosyjski>> w całej Europie nie byłby ewenementem w historii ostatnich lat” – powiedział podczas wykładu inauguracyjnego na temat obronności kraju minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON-u podkreślił także duże znaczenie lipcowego szczytu NATO.

Minister Obrony Narodowej zwrócił się na początku bezpośrednio do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Polityk podkreślił, że są oni tymi, którzy są szansą na budowę silnej Ojczyzny.

– Dla wszystkich z nas jesteście wielkim oczekiwaniem, nadzieją i szansą na budowę silnej i niezależnej Polski – powiedział Antoni Macierewicz

Szef MON-u zaakcentował znaczenie lipcowego szczytu NATO, który odbył się w Warszawie. Ocenił go jako wydarzenie mające ogromny wpływ na obronność naszego kraju.

– Decyzje, które podjęliśmy w lipcu obecnego roku na warszawskim szczycie NATO, mają historyczne znaczenie dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy od ponad 70 lat udało się odebrać Rosji prawo weta o tym, jak będzie definiowany polski interes narodowy i o tym, jakie wojska mają, a jakie nie mają prawa stacjonować w naszej Ojczyźnie – zaznaczył.

Antoni Macierewicz powiedział, że Polska jest atrakcyjnym sojusznikiem, a inne państwa patrzą na nasz kraj z większym szacunkiem.

– Niewątpliwie nasi sojusznicy zobaczyli, że Polacy chcą się bronić. Chcą bronić swojej godności, cywilizacji, odrębności i niepodległości – podkreślił.

Minister zauważył, że w obecnym świecie wielką władzę mają media, które wywierają ogromny wpływ na społeczeństwo.

– Media, jeszcze niedawno zwane czwartą władzą, na naszych oczach stają się władzą pierwszą. Tą, która rozstrzyga o strukturze społeczeństwa, celach społecznych, zdolnościach bojowych, a nawet życiu i śmierci. Na takie oddziaływanie szczególnie podatne są społeczeństwa głęboko skonfliktowane albo te pozbawione elity narodowej – zaznaczył.

Antoni Macierewicz powiedział także, że społeczeństwo polskie jest podzielone na przestrzeni lat dokładnie tak, jak obecnie. Polaków różni podejście do tradycji i wartości życia.

– Ten dzisiejszy podział jest skutkiem zewnętrznej, jeszcze okupacyjnej genezy części obecnej elity i zewnętrznych źródeł jej siły finansowej, organizacyjnej i politycznej. Czy pytamy o Smoleńsk, kwestię sporu o imigrację, czy też rozwój polskiego przemysłu obronnego, stosunek do życia, wychowania, czy też tradycji narodowej, natykamy się na ten sam spór  – wyjaśnił minister obrony narodowej.


Cały wykład ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza:

 

 

RIRM

drukuj