Ks. abp. W. Depo dla „Naszego Dziennika”: Inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” poparł Episkopat Polski

Inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” poparł Episkopat Polski – powiedział ks. abp. Wacław Depo w wywiadzie dla piątkowego „Naszego Dziennika”.

Zostały już niespełna dwa tygodnie na złożenie podpisu pod projektem mającym usunąć z polskiego prawa tzw. przesłankę eugeniczną. Chodzi o to, aby zlikwidować możliwość tzw. aborcji, gdy podejrzewa się u dziecka poczętego chorobę lub wadę genetyczną.

Ks. abp. Wacław Depo w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” powiedział, że „inicjatywę +Zatrzymaj aborcję+ poparł Episkopat Polski”.

„W archidiecezji częstochowskiej np. wszyscy proboszczowie zostali zachęceni w specjalnym komunikacie, aby przyjmowali wolontariuszy zbierających podpisy pod projektem, a także ogłaszali w kościołach, że taka zbiórka się odbywa” – mówił.

Dodał również, że pragnie zaapelować „do księży, do liderów różnych stowarzyszeń, ruchów i wspólnot kościelnych, aby jeszcze przez te ostatnie dni zbierania podpisów zachęcali wiernych do poparcia tej inicjatywy”.

„To jest nasz obowiązek sumienia” – powiedział.

Zapytany przez dziennikarza o to, czy „wykluczenie przesłanki eugenicznej z polskiego prawodawstwa może stać się ważnym świadectwem dla Europy i świata”, odpowiedział: „Powołam się tu na wypowiedź Ojca Świętego Jana Pawła II w parlamencie w Genewie, gdzie powiedział, że nie można zadekretować zła jako dobro (…) To bardzo bolesne, gdy człowiek odwraca się od Bożych przykazań, a jednocześnie próbuje wchodzić w miejsce Boga i stanowić o tym, co dobre, a co złe”.

„Jako chrześcijanie mamy obowiązek stawać się świadkami Dekalogu i Ewangelii życia” – podkreślił ks. abp. Wacław Depo.

Nasz Dziennik/PAP/RIRM

drukuj