Warszawa: dziś odbędzie się I Światowy Kongres Polaków

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się I Światowy Kongres Polaków. Ideą tego wydarzenia jest jednoczenie Polaków mieszkających za granicą oraz w kraju, a także debata nad najważniejszymi problemami dotyczącymi Polonii.

I Światowy Kongres Polaków odbędzie się pod hasłem „Strategia dla Polski”. Organizatorem wydarzenia jest niedawno powstałe stowarzyszenie Światowy Kongres Polaków. Jego prezesem jest mec. Stefan Hambura.

W planie wydarzenia jest kilka paneli tematycznych. Obejmą one m. in. debatę na temat międzynarodowej współpracy Polaków w dziedzinie gospodarki, służby zdrowia czy edukacji.

W dyskusji udział wezmą eksperci, a także przedstawiciele Polonii i władz państwowych.

Mec. Stefan Hambura zaznacza, że podczas Kongresu przedstawiona zostanie propozycja dotycząca ustanowienia reprezentacji Polonii w parlamencie.

– 20 senatorów w Senacie RP dla Polaków, którzy mieszkają poza granicami Polski. Uważamy, że z tych 100 senatorów, którzy teraz zasiadają w Senacie, 20 powinno być wybieranych poza granicami Polski, aby Polacy mieszkający poza granicami Polski mieli swoich przedstawicieli w Senacie. Z takim postulatem wystąpimy do pana prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent Andrzej Duda właśnie zapowiedział referendum konstytucyjne i chcemy też, aby to weszło w dyskusję, w dyskurs konstytucyjny – mówi.

Mec. Stefan Hambura dodaje, że taka reprezentacja jest potrzebna, ponieważ obecnie poza granicami ojczyzny mieszka ok. 20 milionów Polaków.

Patronat honorowy nad Kongresem objął marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Transmisja z kongresu dostępna będzie pod [linkiem] https://www.youtube.com/watch?v=Y46TZe0kkPk początek o godz. 10.30.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj