KRS rozpoczęła przesłuchania kandydatów do SN

Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęła przesłuchania kandydatów do Izby Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. W sumie nabór jest prowadzony do czterech izb.

Pozostałe dwa zespoły będą pracowały w środę. Do obsadzenia są 44 stanowiska. Na rozmowę zaproszono od 190 do 200 osób – poinformował sędzia Leszek Mazur.

Przesłuchania kandydatów odbywają się za zamkniętymi drzwiami. KRS spotkała się z krytyką w związku z taką formą przesłuchania.

Sędzia Leszek Mazur przewodniczący KRS tłumaczy, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami. Praca w zespołach jest jawna, lecz nietransmitowana – podkreślił.

– Nie mogę zgodzić się z oceną, że praca zespołów jest utajniona czy niejawna, ponieważ jawność jest uregulowana przepisami, ma swoje granice i polega ona na dostępie, w trybie informacji publicznej, do protokołów prac zespołów. Transmisja jest przewidziana tylko dla posiedzeń rad – wyjaśnił sędzia Leszek Mazur.

Decyzję o tym, kto wejdzie w skład Sądu Najwyższego podejmie KRS na posiedzeniu we wrześniu.

Do pełnienia funkcji sędziego SN może być powołana osoba, która wykazuje się m.in.: nieskazitelnym charakterem, wysokim poziomem wiedzy prawniczej. Musi mieć także co najmniej 10-letni staż pracy na przykład na stanowisku sędziego czy prokuratora.

Prezesów kierujących Izbami SN powołuje prezydent na pięcioletnie kadencje. Sędziowie SN są powołani przez najwyższego przedstawiciela państwa polskiego na wniosek KRS.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl