fot. flickr.com

TK zbada regulamin wyboru prezesa Sądu Najwyższego

Czy regulamin określający zasady wyboru pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest zgodny z konstytucją? Z takim pytaniem zwrócili się posłowie Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego w marcu tego roku. Dziś zapadnie wyrok w tej sprawie.

W marcu bieżącego roku część posłów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie dwóch aktów prawnych. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz uchwałę Zgromadzenia Ogólnego tego sądu z 2003 r. w sprawie regulaminu wyboru kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Na podstawie tych przepisów funkcję objęła w 2014 r. Małgorzata Gersdorf. Część posłów uważa jednak, że określenie zasad wyboru kandydatów na to stanowisko w wewnętrznym i niepublikowanym wcześniej regulaminie jest niekonstytucyjne. Ich zdaniem zasady te powinna regulować ustawa.

PiS oczekuje również, że Trybunał Konstytucyjny uzna dotychczasowe czynności prezes Małgorzaty Gersdorf za niebyłe lub nieskuteczne. Sąd Najwyższy stwierdził, że nie ma żadnych podstaw ku temu, by podważać sposób powołania pierwszego prezesa tego sądu. Wniosek posłów poparł Prokurator Generalny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj