M. Pompeo: Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych

Węgry są bliskim przyjacielem Stanów Zjednoczonych, które cenią dwustronną współpracę w wielu sferach – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo z okazji węgierskiego święta państwowego, Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier.

„Węgry są bliskim przyjacielem i sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Cenimy naszą współpracę w wielu ważnych kwestiach, w tym współpracę obronną, w sferze regionalnego bezpieczeństwa europejskiego i dywersyfikacji energetycznej” – napisał Mike Pompeo w komunikacie, opublikowanym w poniedziałek na stronie ambasady USA w Budapeszcie.

Podkreślił, że USA żywią głęboki szacunek dla bogatej historii, kultury i tradycji Węgier i są wdzięczne za obfity wkład węgierskich imigrantów w życie amerykańskiego społeczeństwa na wielu polach, m.in. sztuki, biznesu i technologii.

Jak zaznaczył Mike Pompeo, dwustronna wymiana i coraz silniejsze stosunki handlowe pomagają w umocnieniu więzi międzyludzkich łączących oba kraje.

„Cieszymy się na dalsze partnerstwo w Węgrami w celu rozwijania naszych wspólnych interesów oraz przywiązania do wolności i dobrobytu w Europie” – zakończył Mike Pompeo życzenia w imieniu rządu USA z okazji Dnia św. Stefana.

W lipcu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wyraził przekonanie, że w najbliższym czasie można liczyć na odrodzenie stosunków jego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył, że Węgrzy tak samo jak Amerykanie są prawdziwymi bojownikami o wolność, a także cenią wolność i niezależność, o które wielokrotnie w swej historii musieli walczyć.

Stosunki między Waszyngtonem a Budapesztem były za poprzedniej administracji amerykańskiej niezbyt dobre. USA znalazły się wśród krajów zarzucających Węgrom centralizację władzy, a także podporządkowywanie władzom wymiaru sprawiedliwości, mediów i społeczeństwa obywatelskiego od dojścia do władzy premiera Viktora Orbana w 2010 roku.

Orban z entuzjazmem zareagował w 2016 roku na wieść o wygraniu wyborów przez Donalda Trumpa.

„Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje” – napisał wówczas na swoim profilu na Facebooku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl