Konwencja Platformy Obywatelskiej w Gdańsku

W niedzielę PO przyjmie na konwencji deklarację programową, która określi kierunki jej działalności na najbliższe lata. Platforma ma być konserwatywno-liberalną partią centrową, liberalną również w kwestiach światopoglądowych.

Zaplanowany w Gdańsku zjazd Platformy ma składać się z trzech części, w tym przyjęcia przez delegatów deklaracji programowej.

Szef partii Grzegorz Schetyna mówi, że „to będzie kilkadziesiąt stron naszej syntetycznej analizy: jak widzimy Polskę po PiS. Partia centrum z silnym konserwatywnym i liberalnym filarem ma największy sens i szansę, żeby odebrać władzę PiS” – dodał.

Dr Lech Jańczuk, politolog mówi, że Platforma próbuje odnaleźć swoją tożsamość.

– Platforma Obywatelska do tej pory była partią bardzo liberalną, jeżeli chodzi o kwestie światopoglądowe i szła dosyć szerokim spectrum. Natomiast w tej chwili widać, że ta koncepcja nie odpowiadała Polakom, bo ocenili ją negatywnie. W związku z tym Grzegorz Schetyna i władze Platformy próbują poszukiwać swojej tożsamości, żeby można było się odnieść czy powalczyć o określoną grupę wyborców. Ja nie wiem na ile Platforma jest wiarygodna, po tych ostatnich 8 latach rządzenia i wdrażania tego nurtu liberalnego. Myślę, że Polacy chyba już zorientowali się jaki rodzaj polityki prowadzi PO. Nie sądzę, żeby ona tutaj mogła za kilka lat odebrać władze Prawa i Sprawiedliwości, tym bardziej, że brakuje silnego lidera wśród partii opozycyjnej – powiedział politolog dr Lech Jańczuk

Z nieoficjalnych rozmów z politykami PO wynika, że w deklaracji programowej znajdzie się kilka wcześniejszych postulatów ugrupowania.

M.in.: wprowadzenie możliwości odwołania prezydenta RP w referendum i ograniczenie liczby posłów. Ponadto połączenie urzędów marszałkowskich i wojewódzkich oraz ustanowienie bezpośrednich wyborów wojewody.

RIRM

drukuj