Eksperci: może dojść do rozłamu w PO

Część ekspertów uważa, że decyzja zarządu Platformy Obywatelskiej o usunięciu z szeregów partii posłów Jacka Protasiewicza, Michała Kamińskiego i Stanisława Huskowskiego może oznaczać rozłam w tej partii.

Oficjalnym powodem ich usunięcia jest działanie na szkodzę Platformy Obywatelskiej. Wniosek w sprawie wykluczenia polityków złożył sam przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Jak podkreśla dr Agnieszka Zaręba, politolog z KUL, decyzję zarządu partii można łączyć z wewnętrzną walką o władzę w PO. Wykluczone osoby to bliscy współpracownicy Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

To nie jest tak, że ten proces rozpoczął się dzisiaj. To jest konsekwencja wyboru Grzegorza Schetyny na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Oficjalne wytłumaczenie tego wykluczenia polityków to jest psucie wizerunku PO. Ale wszyscy doskonale wiemy, że Jacek Protasiewicz został odsunięty od przewodniczącego Platformy w województwie Dolnośląskim już w marcu. Usuwanie osób z PO oznacza, że pozbywamy się tego głównego trzonu, który mógłby zagrażać Grzegorzowi Schetynie w dalszym sprawowaniu władzy. Warto zaznaczyć, że na celowniku są nie tylko te osoby, ale i Cezary Grabarczyk i Cezary Tomczyk – wskazuje dr Agnieszka Zaręba.

Oprócz posłów wykluczony z PO został również radny sejmiku lubuskiego Tomasz Możejko. Posłowie Protasiewicz i Huskowski zapowiedzieli już, że odwołają się do decyzji zarządu.

 

RIRM

drukuj