fot. Monika Bilska

Komunikat Zespołu Wspierania Radia Maryja: Wielu z nas już zapomniało o pomocy, w którą wyposażał nas św. Jan Paweł II

Wielu z nas już zapomniało o tej pomocy, w którą wyposażał nas św. Jan Paweł II podczas swego wielkiego pontyfikatu. Trzeba nam w Polsce raz jeszcze te zapomniane lekcje odrobić. Znaczącą pomocą dla wielu osób może okazać się program Radia Maryja i Telewizji Trwam, artykuły w „Naszym Dzienniku”, treści książek wydawanych przez Fundację „Nasza Przyszłość” i prace realizowane w pozostałych dziełach, które wspólnie tworzą specyficzne Centrum Ewangelizacji – napisano w Komunikacie Zespołu Wspierania Radia Maryja z 2 listopada bieżącego roku.

***

KOMUNIKAT

Każdego roku w niedzielę poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski. W roku 2023 ten szczególny czas czerpania z dziedzictwa św. Jana Pawła II poprzedzały wybory parlamentarne i referendum z zaproszeniem nas wszystkich do wyrażenia stanowiska w czterech ważnych dla Polaków sprawach. Kiedy po kilku dniach ogłoszono oficjalne wyniki tych głosowań, w różnych środkach przekazu podejmowano próby oceny zaistniałej sytuacji i jej wpływu na najbliższą przyszłość. Pomoc w ocenie aktualnej sytuacji możemy otrzymać, sięgając do wypowiedzi św. Jana Pawła II skierowanych do Polaków podczas kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny. Przykładowo homilia z Kielc, chociaż wypowiedziana w 1991 r., może być właśnie takim drogowskazem na dziś. Ojciec Święty mówił wtedy: „To jest moja matka – ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!”. Wielu z nas już zapomniało o tej pomocy, w którą wyposażał nas św. Jan Paweł II podczas swego wielkiego pontyfikatu. Trzeba nam w Polsce raz jeszcze te zapomniane lekcje odrobić. Znaczącą pomocą dla wielu osób może okazać się program Radia Maryja i Telewizji Trwam, artykuły w „Naszym Dzienniku”, treści książek wydawanych przez Fundację „Nasza Przyszłość” i prace realizowane w pozostałych dziełach, które wspólnie tworzą specyficzne Centrum Ewangelizacji.

1. W każdym roku czas ujęty określeniem „Dzień Papieski” staje się zwieńczeniem naszej aktywności, pomaga w ocenie tego, co minęło, i w odszukiwaniu drogowskazów na kolejny okres naszego ziemskiego pielgrzymowania. Zanim tradycyjnie zgromadziliśmy się w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, aby dziękować Panu Bogu podczas odpustowej Eucharystii za dokonania w minionym roku, uczestniczyliśmy w uroczystości otwarcia i poświęcenia Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, któremu patronuje św. Jan Paweł II. Wszyscy, którzy tam byli i ci, którzy oglądali relację z przebiegu uroczystości, wiedzą, jak ważna i jak potrzebna nam w Polsce jest ta instytucja kultury. Na pewno będzie ona pomocna w zgłębianiu historii Polski, poszukiwaniu źródeł chrześcijańskiej kultury i wiary. Szczególnym zaś przewodnikiem jest w tym Muzeum św. Jan Paweł II, bowiem pokazane są tu dzieje Polski widziane oczyma Papieża Polaka i przez niego opowiadane.

2. O tym, jak ważne i jak potrzebne jest nam w Polsce Muzeum „Pamięć i Tożsamość”, przekonujemy się szczególnie wtedy, gdy żegnamy świadków, którzy byli blisko św. Jana Pawła II i o nim, o jego posłudze ewangelicznej nam głosili. Niedawno wezwana została do domu Ojca śp. dr Wanda Półtawska. Całym swym życiem świadczyła o cywilizacji miłości. W sposób wręcz heroiczny broniła życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, broniła prawdy o małżeństwie i rodzinie. Z potrzeby serca do wielu już wypowiadanych i publikowanych słów chcemy dołączyć również naszą wdzięczność za jej jednoznaczną postawę przy wspieraniu Radia Maryja. W pierwszej kadencji działalności Zespołu Wspierania Radia Maryja, rozpoczętej w grudniu 1997 r., w trudnym czasie obrony rozgłośni i jej Założyciela przed atakami przeciwników formacji religijnej i patriotycznej prowadzonej w tej katolickiej rozgłośni, bez wahania zgodziła się swoim autorytetem wesprzeć naszą rozgłośnię w tej wyjątkowej służbie Panu Bogu, Kościołowi i Polakom. Ma swoje trwałe miejsce w naszej wdzięcznej pamięci i modlitwie.

3. Zawsze gdy podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu słuchamy informacji rektora o realizacji posługi myślenia w tej uczelni, przywołujemy w myślach wskazówki św. Jana Pawła II kierowane do środowiska akademickiego. W 1996 r. przybyłym do niego rektorom polskich uniwersytetów mówił o Polsce, która znajdowała się „na bardzo ważnym wirażu dziejów”, że „wśród młodzieży akademickiej istnieje wielkie zapotrzebowanie na wzorce osobowe, to znaczy na profesorów, którzy staliby się dla nich prawdziwymi mistrzami i przewodnikami”. To, że toruńska uczelnia każdego dnia realizuje wskazania św. Jana Pawła II, potwierdził w swoim liście prezydent RP, pisząc m.in.: „Studia w tym miejscu nie ograniczają się do zgłębiania wiedzy z wybranej dziedziny, lecz służą całościowemu rozwojowi osobowości w jej wymiarach: intelektualnym i duchowym”. Wiedząc o tym, z radością witaliśmy przekazaną podczas inauguracji informację o uruchomieniu na uczelni nowego kierunku kształcenia. Rozpoczęło się tu bowiem kształcenie na kierunku lekarskim, które wymaga nie tylko przekazywania studentom wiedzy zawodowej, ale również kształtowania postaw nakierowanych na pomoc bliźniemu. Przy chronicznym niedoborze lekarzy, a zwłaszcza specjalistów w wielu dziedzinach medycyny w naszym kraju, jest to szczególnie cenne przedsięwzięcie.

4. Ze szczególną radością przyjęliśmy w tych Dniach Papieskich informację o nowym filmie przygotowanym przez Telewizję Trwam. Zarejestrowano w nim wypowiedzi osób, które towarzyszyły Papieżowi Polakowi w jego codziennym życiu. Ten film, pt. „Żyłem obok świętego – Jan Paweł II blisko”, złożony z dwóch prawie godzinnych części, jest dostępny również w Internecie. Warto ten film poznać. Osoby, których wypowiedzi w nim zarejestrowano, na pewno zachęcą nas do stałego odnajdywania i korzystania z drogowskazów postawionych przez św. Jana Pawła II również na naszej drodze życia.

Treścią niniejszego „Komunikatu” pragniemy zachęcić do obfitego czerpania z przesłania św. Jana Pawła II, które zostawił nam na czas pokonywania wirażu dziejów. W 1996 r. rektorom polskich uczelni św. Jan Paweł II mówił o Polsce, „która znajduje się na bardzo ważnym wirażu dziejów”. Do dzisiaj jeszcze tego wirażu nie pokonaliśmy. Nadal więc aktualna jest ocena sytuacji wypowiedziana wtedy przez Papieża, który mówił, że tu i teraz „decydują się losy narodu, ich przyszły kształt, także ich ciągłość”. Korzystajmy z jego przesłania! Bądźmy mądrzy również przed szkodą!

W imieniu Zespołu Wspierania Radia Maryja

Przewodniczący

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

 

Skład Zespołu Wspierania Radia Maryja:

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr

Prof. dr hab. Krystyna Czuba

Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska

Prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz h.c.

Prof. dr hab. Piotr Jaroszyński

Prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki

Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk

Prof. dr hab. Wacław Leszczyński h.c.

Prof. dr hab. Wojciech Polak

Prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz

Warszawa, 2 listopada 2023 r.

Tekst za: „Nasz Dziennik” 3 listopada 2023 r.; str. 4.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl