Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje byłego wiceministra finansów w rządzie PO-PSL

Dariusz Daniluk, wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, a także były Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, zeznaje dziś przed komisja śledczą ds. VAT.

Dariusz Daniluk funkcję wiceministra pełnił w latach 2008-2011. Co więcej, od marca 2008 r. do lipca 2010 r. był głównym rzecznikiem dyscypliny finansów publicznych. Już na wstępie świadek zaznaczył, że zakres jego obowiązków nie obejmował kwestii związanych z VAT oraz akcyzą.

Według świadka, kierownictwo resortu nie poruszało kwestii rosnącej luki VAT, która zdaniem byłego wiceministra jest „ciężka do zdefiniowania”. W przypadku wielu pytań świadek zasłaniał się niepamięcią, wielokrotnie odcinając się do jakiejkolwiek odpowiedzialności za brak działań resortu ws. walki z oszustami podatkowymi. Więcej [tutaj].

Poseł Wojciech Murdzek, członek komisji, zaznacza, że podobna postawa jest charakterystyczna dla członków resortu finansów z okresu rządu PO-PSL.

– To już kolejny świadek, który opowiadając o spotkaniach resortu czy kierownictwa, mówi o podejściu trzymania się literalnie – odtąd dotąd. Nawet sprawy najwyższej wagi, grożące bardzo poważnymi konsekwencjami do budżetu, zostawiano w kompetencjach odpowiednich wiceministrów odpowiedzialnych za sprawy podatkowe – wskazuje Wojciech Murdzek.

Drugim świadkiem, którego przesłuchanie zaplanowano na dziś jest Ludwik Kotecki, kolejny były wiceminister finansów. A już w środę następne przesłuchanie – do złożenia zeznań wezwany został wiceszef resortu finansów, który funkcję pełnił w latach 2009-2012.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj