fot. PAP/Leszek Szymański

B. Sienkiewicz przed sejmową komisją śledczą badającą wyłudzenia VAT

Były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zeznaje dzisiaj przed sejmową komisją śledczą badającą wyłudzenia VAT. Przesłuchanie rozpoczęło się po godz. 9.00.

Bartłomiej Sienkiewicz to były szef MSW i był koordynator służb specjalnych. Sienkiewicz został powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych w lutym 2013 przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. Również w lutym 2013 r. objął funkcję koordynatora służb specjalnych – nadzorował i koordynował działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Komisja chce się dowiedzieć, jaką miał wiedzę nt. przestępczości VAT-owskiej oraz jakie działania w tym zakresie podejmowały podległe mu służby. Posłów interesuje także współpraca organów państwa oraz relacje byłego szefa MSW z premierem.

– Jeżeli na poziomie ministrów, szefów niektórych służb rzeczywiście tej wiedzy nie było lub nie chciano, żeby ta wiedza docierała, to pewnie skutecznie odcinali premiera od problemu, ale nie sposób, żeby premier nie wiedział, ponieważ ten temat istniał też medialnie i był w coraz bardziej powszechnej wiedzy, a informacje co do skali zjawiska były zatrważające – podkreśla członek komisji poseł Wojciech Murdzek.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl