Niemiecka prasa: Należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream II

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał, że po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej należy jak najszybciej zrezygnować z budowy Nord Stream II. W ocenie niemieckiej gazety, zależność od tranzytu gazu przez Ukrainę powstrzymuje na razie Moskwę przed większą agresją wobec Kijowa.

Rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły w niedzielę trzy ukraińskie okręty. Incydent – jak twierdzą dziennikarze – pokazał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zakończył jeszcze swojej wojny z Ukrainą.

Rosyjsko-niemieckiej inwestycji od początku sprzeciwia się Polska, ale też inne kraje bałtyckie. Były szef MON Antoni Macierewicz uważa, że wszystkie stosunki Berlina z Moskwą, zwłaszcza gospodarczo-polityczne, powinny być zerwane.

Jeżeli tego nie będzie, jeżeli Niemcy nadal będą rozwijały zwłaszcza Nord Stream II, jeżeli Francja i Niemcy będą demonstrowały pobłażliwość dla agresji rosyjskiej na Ukrainie, to staniemy wobec najwyższego zagrożenia – zaznaczył Antoni Macierewicz.

W budowę drugiej nitki gazociągu Nord Stream II, omijającego Polskę i Ukrainę, oprócz Gazpromu, zaangażowanych jest w sumie pięć zachodnich firm. Rosyjski gigant gazowy zapowiada, że po wybudowaniu drugiej magistrali tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w „pewnej skali”. Koncern zastrzegł, że strona ukraińska musi jednak uzasadnić celowość ekonomiczną tranzytu.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream II ma być gotowy pod koniec 2019 r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl