fot. flickr.com

Komisarze UE nie rozmawiali dziś o praworządności w Polsce

Komisarze unijni nie dyskutowali w środę na cotygodniowym kolegium o stanie negocjacji z Polską w sprawie przestrzegania przez ten kraj zasad praworządności – poinformował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

„W porządku obrad środowego spotkania komisarzy była dyskusja na temat Polski, ale ta sprawa nie była dziś omawiana. Komisarze będą omawiali te sprawę na późniejszym etapie” – powiedział wiceszef KE.

Nie wyjaśnił jednak, dlaczego ta sprawa nie była dyskutowana.

We wtorek rzecznik KE Margaritis Schinas informował, że taka rozmowa się odbędzie.

W grudniu 2017 roku KE uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony; obecnie KE domaga się dalszych ustępstw ze strony Polski.

Wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił w połowie maja, że na obecnym etapie nie ma szans na wycofanie przez Komisję art. 7 uruchomionego przez KE w grudniu. Wyraził jednak nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się dojść do porozumienia z polskim rządem w tej sprawie. Podkreślił, że osiągnięto pewne postępy, nadal jednak niewystarczające.

PAP/RIRM

drukuj