Warszawa: protest przeciwko tzw. reformie Gowina

Środowiska naukowe i studenckie protestują przeciwko tzw. reformie Gowina. Na Uniwersytecie Warszawskim trwa akcja studentów. Zdaniem organizatorów projekt Konstytucji dla Nauki w takim kształcie, w jakim jest obecnie, powinien zostać odrzucony, a konsultacje ze środowiskiem – wznowione.

Wczoraj z udziałem studentów, ale też pracowników naukowych i administracyjnych, odbył się z kolei protest na Uniwersytecie w Białymstoku. Akcję zorganizowały trzy związki zawodowe działające na uczelni.

Protestujący sprzeciwiają się m.in. planom zmiany sposobu zarządzania uczelniami; uważają, że w efekcie spowoduje to likwidację uczelnianej samorządności.

Krytyczny wobec ustawy jest też poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Włodzimierz Bernacki. Ocenia jednak, że środowisko uczelniane mogło wyrazić swoje stanowisko dużo wcześniej.

– W formie, która jest formą powszechnie uznawaną, chociaż protesty również takimi są. Nigdy nie jest za późno, aby wskazywać na ułomności i wady projektu ustawy, bo przecież przed nami jest jeszcze trzecie czytanie w Sejmie, bo przed nami jest również debata w Senacie, i przed nami jest podpis pana prezydenta pod ustawą. Ta droga legislacyjna ciągle jeszcze trwa. Ja liczę na to, że ta dyskusja na każdym etapie będzie miała charakter merytoryczny, bez udziału tej opozycji, która jest opozycją totalną. Pani Scheuring-Wielgus, która była w Sejmie, nagle jest na Uniwersytecie Warszawskim – mówi prof. Włodzimierz Bernacki.

Projektem Ustawy 2.0, przygotowanej przez resort nauki, obecnie zajmuje się Sejm. Przyjęcie projektu – wraz ze 160 poprawkami – zarekomendowała sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl