fot. flickr.com

Klimatolog: wrzesień może być rekordowy pod względem temperatur

W najbliższych dniach możemy spodziewać się wakacyjnej aury. Klimatolodzy nie wykluczają, że może to być najcieplejszy wrzesień od wielu lat. Polska jest w zasięgu wyżu, w polarno–morskiej masie powietrza.

Temperatura w kolejnych dniach na południowym zachodzie i w centrum kraju może przekroczyć 30 st., zaś na pozostałym obszarze Polski 26 st. Tylko na krańcach północnych oraz północno- wschodnich nieco niższa temperatura, do 25 st. – mówi klimatolog Rafał Maszewski.

– Na niebie mało chmur, dużo słońca, padać nie będzie. Dopiero w niedzielę na krańcach zachodnich być może jakaś burza, przelotny deszcz się pojawi, ale w kolejnym tygodniu te ciepłe masy powietrza powinny nadal przeważać. Temperatura może spaść, ale nadal będzie zbyt ciepło jak na wrzesień. Jak na razie, patrząc na temperaturę, to wrzesień idzie na rekord i nie wiemy, co będzie w drugiej części miesiąca. Jeżeli nie będzie dużego ochłodzenia, może być to najcieplejszy wrzesień od dłuższego czasu, przynajmniej od kilkunastu lat – wyjaśnia Rafał Maszewski.

Warunki biometeorologiczne będą raczej korzystne. W miejscach najcieplejszych może pojawić się zmęczenie. Meteorolodzy przypominają, aby w tym czasie pić dużo wody i nosić nakrycie głowy.

RIRM

drukuj