fot. PAP/Piotr Polak

Kielce: Odsłonięto tablicę upamiętniającą gen. dyw. Bolesława Roję

Na budynku dawnego dowództwa 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą gen. dyw. Bolesławowi Roi.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach wraz ze Stowarzyszeniem Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Delegaturą w Kielcach.

Tablicę pamiątkową zamontowano na dawnym budynku 2. Dywizji Piechoty Legionów – obecnej siedzibie Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Kapitulnej 2. Została wykonana z tego samego granitu co pomnik generała Bolesława Roi postawiony na terenie byłego obozu KL Sachsenhausen, który powstał przy współpracy samorządu Kielc i Instytutu Pamięci Narodowej.

Gdybyśmy szukali wzorca tego polskiego ducha, który miał moc zmiany niekorzystnej rzeczywistości, moc przywracania Polski na mapę świata, dzięki któremu odzyskaliśmy wolność i zbudowaliśmy niepodległy kraj i później go broniliśmy, to generał Bolesław Roja byłby jednym z głównych kandydatów do tego, żeby stać się takim wzorcem – mówił Filip Musiał, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

W ceremonii wzięli udział m.in. prezydent Kielc, przedstawiciele władz państwowych, stowarzyszeń historycznych i poczty sztandarowe kieleckich szkół.

Jako nauczyciel i instruktor harcerski dostrzegam w osobie generała wzór dla młodzieży –powiedział Zbigniew Kowalski, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. PPL.

Wzór niezłomności, odwagi i wspaniałego wypełniania swoich obowiązków. Nawet kiedy został przeniesiony w stan spoczynku, nie zaprzestał swoich działań na rzecz kraju. Kiedy Polska została zalana przez okupanta, pracował w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża. Młodym ludziom zawsze będą pokazywał jego postać jako tą, którą należy naśladować – dodał Zbigniew Kowalski.

Stoimy w miejscu upamiętniającym generała Bolesława Roję, współtwórcę odrodzonego Wojska Polskiego. To wspaniałe, że naszych bohaterów przypominamy w czasie kilkudniowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziękuję organizacjom zajmującym się przywracaniem pamięci postaciom, których życiorysy są niezwykłą kartą w historii walk o odzyskanie niepodległości Polski, naszego regionu i miasta – rzekł prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Senator Krzysztof Słoń dodawał, że w sposób symboliczny w Kielcach wytyczono kolejny przystanek pamięci.

Przystanek pamięci o wielkim bohaterze, patriocie i męczenniku. Niech ten przystanek uwrażliwia każdego z nas i stymuluje nasz patriotyzm – mówił Krzysztof Słoń.

Bolesław Roja (1876–1940) był jednym z najważniejszych dowódców legionowych. Twórca i dowódca słynnego 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, sformowanego na wiosnę 1915 roku, stacjonującego w okresie międzywojennym w Kielcach. Z tej jednostki w marcu 1939 roku na Westerplatte został wysłany pluton wartowniczy w sile blisko 68 żołnierzy. Podczas II wojny światowej włączył się w podziemną działalność Polskiego Czerwonego Krzyża. W marcu 1940 został aresztowany przez Niemców, którzy z Pawiaka przewieźli go 3 maja do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie 27 maja został zamordowany. Po wojnie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl