fot. PAP/Adam Kumorowicz

W Kielcach odsłonięto nagrobek dwóch Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez UB w 1949 roku

Nagrobek poświęcony dwóm Żołnierzom Wyklętym Janowi Wosińskiemu i Piotrowi Pecelowi, zamordowanym w 1949 r. przez UB odsłonięto w piątek na kieleckim cmentarzu w Cedzynie. „Dzięki nim możemy dzisiaj stawać wolni i dumni pod biało-czerwoną flagą” – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk.

Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali skazani na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia 28 października 1948 r. Ówczesny prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski wobec skazanych. Obaj Żołnierze Wyklęci 28 stycznia 1949 r. zostali wywiezieni z kieleckiego więzienia do lasu w Zgórsku, gdzie o godzinie 6.30 wykonano egzekucję. Ciała zakopano w dole śmierci.

Po 66 latach, w 2015 roku Fundacja „Niezłomni” rozpoczęła poszukiwania miejsc pochówków ofiar komunistycznego terroru. W grudniu 2015 r. członkowie Fundacji odnaleźli szczątki dwóch osób. Po przeprowadzeniu badań DNA oraz na podstawie analizy dokumentów ustalono, że są to szczątki Piotra Pecela oraz Jana Wosińskiego. Ich pogrzeb odbył się w 2019 roku na Cmentarzu w Cedzynie.

W tym roku organizacje patriotyczne, w tym Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” podjęły starania w celu ustanowienia godnego nagrobka dla tragicznie zmarłych Żołnierzy Wyklętych.

„Nie możemy dopuścić do tego, aby żołnierze podziemia niepodległościowego zamordowani przez komunistów nie mieli godnego pochówku i nagrobka. W wyniku publicznej zbiórki zebraliśmy prawie 7 tys. zł. Mamy też już gotowy projekt pomnika, które stanie w miejscu kaźni, w lesie w Zgórsku” – wskazał prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” Dionizy Krawczyński.

Odsłonięcie nagrobka odbyło się w piątek na cmentarzu w Cedzynie.

„Stajemy dzisiaj przy grobie dwóch wielkich patriotów, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia i zdrowia, aby Polska była wolna. Oni wiedzieli, że rok 1945 nie oznacza końca walki o wolność. Swoim wysiłkiem podejmowali wszelkie działania, aby Polskę znów przywrócić do grona narodów i państw wolnych i suwerennych. Zapłacili za to cenę najwyższą, zostali przez komunistów zamordowani” – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1646828815937679360

Dodał, że „komuniści robili wszystko, abyśmy na zawsze o takich ludziach zapomnieli”.

„Wrzucali ich do bezimiennych mogił i dołów śmierci wierząc, że pamięć o nich na zawsze zaginie. Tymczasem oni stali się ziarnem, które z tych mogił i z tej ziemi zaowocowało kwiatem wolności. Po wieli latach, ale jednak tak się stało. Dzięki temu możemy dzisiaj stawać wolni i dumni pod biało-czerwoną flagą, i tak jak oni wołać do świata, jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl