Konkurs WSKSiM „Żołnierze wyklęci”


Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizuje adresowany szczególnie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej konkurs zatytułowany: „Żołnierze Wyklęci”.

Do konkursu można zgłaszać krótkie formy filmowe lub artykuły prasowe. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Prace laureatów zostaną również opublikowane w „Naszym Dzienniku” i Telewizji Trwam. Pomysłów na scenariusze i inspiracji do artykułów na pewno nie zbraknie, gdyż życie żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego było pełne zwrotów akcji, walk z bronią w ręku czy brawurowych ucieczek.

– Konkurs dotyczy „Żołnierzy wyklętych”. Jest to konkurs na filmowy i prasowy materiał dotyczący jednego z najważniejszych tematów naszej historii po 1945 roku. Konkurs dotyczy żołnierzy, którzy nie uznali sytuacji, która zaistniała po II wojnie światowej. Nie uznali pewnego zniewolenia państwa Polskiego ze strony komunistów, ze strony Związku Radzieckiego. Wierni przysiędze, którą składali dość często jeszcze we wcześniejszych latach to byli żołnierze związani z Armią Krajową, z Narodowymi Siłami Zbrojnymi, przysiędze na wierność rządowi polskiemu w Londynie. Oni walczyli jeszcze o wolną, niezawisłą Polskę – powiedział dr Jan Wiśniewski, wykładowca WSKSiM.

Konkurs daje nadzieję, że nałożona na żołnierzy podziemia przez lata kurtyna milczenia zostanie usunięta, a ich czyny zajaśnieją należną im chwałą. Bowiem prawda o narodowych bohaterach przez powojenne dziesięciolecia była przez komunistów w sposób zorganizowany skrywana, a tam gdzie się jej ukryć nie dało była przekłamywana.

Niestety kłamstwa z okresu PRL nadal są obecne w przestrzeni publicznej. Dlatego również dziś potrzeba odkłamywać historię o tych, którzy niejednokrotnie nawet nie mają własnego grobu, a walczyli i oddali życie za Ojczyznę. Jesteśmy Im to winni. Termin nadsyłania prac mija 28 czerwca br.

plakat zw-mini-2

Kliknij, aby powiększyć

RIRM/WSKSiM

drukuj