fot. pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”

O godz. 19.00 w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi sprawowana będzie Msza Św. żałobna w intencji majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

Będzie to początek uroczystości pogrzebowych legendarnego dowódcy Armii Krajowej.

Jutro, o godz. 09.30, w łódzkim kościele zostanie wystawiona trumna ze szczątkami Żołnierza Niezłomnego.

Przy trumnie czuwać będą warty żołnierskie oraz harcerskie – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji „Niezłomni”, która jest jednym z organizatorów uroczystości.

– Będzie również wystawiona księga kondolencyjna, do której będzie można wpisać pożegnanie dla majora. To zwrócenie honoru nie tylko panu majorowi, ale również nam wszystkim, po tych mrocznych czasach terroru komunistycznego. Żegnamy naszych bohaterów, pokazujemy, jak należy ich żegnać, jak bardzo są dla nas ważni, wyznaczając ty samym drogę, szanując ideę, której oni byli wierni. Przekazujemy ten etos młodym. Młodych ludzi na pogrzebie spodziewamy się bardzo wielu. Dla młodych ludzi to jest bardzo ważne wydarzenie. Bardzo ważny, co najbardziej cieszy, jest etos Żołnierzy Wyklętych, niezłomnych, patriotycznych, broniących honoru Rzeczpospolitej – podkreśla Wojciech Łuczak.

W sobotę hołd majorowi będzie można oddać w kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie zostanie wystawiona trumna. Tam również będą jej asystować warty honorowe.

Główne uroczystości pogrzebowe polskiego bohatera odbędą się w Warszawie w niedzielę. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i zostanie przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

RIRM

drukuj