fot. PAP/Darek Delmanowicz

KE zatwierdziła pomoc publiczną dla LOT-u

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną dla LOT-u. Wsparcie dla narodowego przewoźnika ma wynieść ok. 2,9 mld zł. Środki zostały zatwierdzone na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa.

Program pomocy ma mieć formę pożyczki i dokapitalizowania spółki. Pożyczkę  w wysokości 1,8 mld zł udzieli LOT-owi Polski Fundusz Rozwoju. Dokapitalizowanie przez Skarb Państwa wyniesie 1,14 mld zł.

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, podkreśla, że koronakryzys dotknął całą  branżę lotniczą, w tym polskiego przewoźnika. Jak wskazuje, bez pomocy publicznej LOT może zniknąć z nieba.

– Większość przewoźników na całym świecie już otrzymała pomoc publiczną od swoich państw. Polski rząd również nie zostawił polskich linii lotniczych LOT. Nie dopuścimy do tego, aby polski żuraw zniknął z nieba. LOT może sięgnąć po pomoc publiczną dzięki temu, że przed pandemią koronawirusa miał dobre wyniki. Notował zyski, przewoził coraz większą liczbę pasażerów. W 2018 roku przewiózł 8,9 mln pasażerów. Rok później było już ponad 10 mln pasażerów, a w 2020 plany liczyły 12 mln. Koronawirus pokrzyżował te wszystkie plany i dzisiaj LOT, podobnie jak inne linie lotnicze, potrzebuje pomocy publicznej – wyjaśnia Maciej Małecki.

Przyjęty przez rząd i notyfikowany przez Komisję Europejską pakiet pomocy dla LOT-u umożliwi mu dalsze funkcjonowanie w obliczu pandemii i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy, nie tylko w branży lotniczej.

Przeważającą część pomocy LOT zobowiązał się spłacić wraz z odsetkami w ciągu sześciu lat.

 

RIRM

drukuj