fot. pl.wikipedia.org

Katowice: protest przeciwko komercjalizacji uzdrowisk

Dziś przed gmachem Sejmiku Województwa Śląskiego odbędzie się protest przeciwko komercjalizacji uzdrowisk. Chodzi o Rabkę-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój i Górki Wielkie. Również dzisiaj sejmik śląski zajmie się uchwałą w sprawie sprzedaży ośrodków.

Zbyciu 100 procent udziałów tych uzdrowisk przez samorząd sprzeciwiają się pracownicy  i związkowcy.

Obawy pracowników przed utratą miejsc pracy są w pełni uzasadnione – mówi Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

– Nowy właściciel ma prawo wprowadzać zarządzenia, rozporządzenia według swego uznania. Myślę, że przerabiamy to już od wielu lat, a każda komercjalizacja kończy się w pierwszym etapie redukcją zatrudnienia. Kolejne pytanie – czy te ośrodki będą świadczyły tego samego typu usługi i w tym samym zakresie będą funkcjonowały czy myślimy tylko o ośrodkach komercyjnych i dostępność polskiego pacjenta będzie niemożliwa ze względu na ceny, jakie może przedstawić nam firma prywatna. Jest wiele wątpliwości – podkreśla Halina Cierpiał.

Projekt uchwały w sprawie komercjalizacji uzdrowisk pojawił się w ostatniej chwili. Związkowcy podkreślają, że nie został  on poddany konsultacjom społecznym.

Trudno to ocenić inaczej niż jako próbę jak najszybszej sprzedaży placówek przed nowelizacją ustawy o działalności leczniczej, która uniemożliwi ich komercjalizację – uważają związkowcy.

RIRM

drukuj